Power of non-governmental organizations: Path to private sponsorship of refugees in the United States
Sivil toplum kuruluşlarının gücü: ABD'de mültecilerin özel sponsorluğu programına giden yol
  1. Tez No: 861070
  2. Yazar: MESUDE ASLINUR OYAN ÖRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, savunuculuk ağlarının ve koalisyonlarının, ABD yönetimlerinin dünya çapındaki kitlesel göç hareketlerine yönelik tutumunu nasıl etkilediğini inceler. ABD'de mültecilerin yeniden yerleştirilmesi programı olan Welcome Corps – Private Sponsorship of Refugees (Mültecilerin Özel Sponsorluğu) programının kurulmasını araştırır ve bu programa giden yolu Barack Obama'nın ikinci döneminden başlayarak, Donald Trump ve Joseph Biden yönetimlerinin göç politikalarını karşılaştırmalı şekilde inceleyerek sunar. Bu çalışma, Keck ve Sikkink tarafından geliştirilen, devlet dışı aktörlerin stratejik bilgiler kullanarak hükûmetler ve önemli otoriteler üzerinde yeni sorunlar oluşturma, ikna etme ve baskı kurma güçlerini savunduğunu öne süren ulusötesi savunuculuk ağları kuramı üzerine temellenmiştir. Savunuculuk ağları ve koalisyonların yapıtaşları olan sivil toplum kuruluşları, son üç ABD yönetiminin göç ve politika süreçlerini etkilemek amacıyla çerçeveleme ve savunuculuk faaliyetleri yürüttüğünü öne sürer.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how advocacy networks and coalitions have influenced the responses of U.S. administrations to mass migration influxes around the world. It investigates the path to the launch of a new resettlement program in the United States, Welcome Corps- Private Sponsorship of Refugees. It provides details on the migration policies of the last three U.S. administrations, starting from Barack Obama's second term, Donald Trump, and Joseph Biden, by comparing these policies to the objectives of the advocacy non-governmental organizations. The study is based on the transnational advocacy networks theory developed by Keck and Sikkink, arguing that they, as non-traditional actors, have the capacity to strategically utilize information so as to form new issues and to convince, put pressure and have leverage over governments and more vital authorities. This study explores how non-governmental organizations, as forming units of advocacy networks and coalitions, have impacted the last three U.S. administrations' immigration and policy processes with their framing and advocacy efforts.