XX. yüzyıl resim sanatında yazı
Writngs in art of the 20 th century
- Tez No: 86109
- Danışmanlar: PROF. KADRİ ÖZAYTEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Özet Şu anda okumakta olduğunuz* metin A4 boyutunda bir kağıda Arial 12 punto olarak VA satır aralığıyla, sağdan 2 cm, soldan, yukarıdan ve aşağıdan ise 4'er cm boşluk bırakılarak bilgisayarda yazılmış ve düzenlenmiştir. Yazıların ve resimlerin bulunduğu toplam 223 yaprak beyaz karton bir kapak içinde birleştirilmiş ve fotokopi yoluyla on adet çoğaltılmıştır. Bu, biçimi itibariyle somut, tanımlanabilir, elimizde tuttuğumuz bir nesnedir, izleği ise soyuttur. Bu ikilemi vurgulamak için ilişkilendirme üzerine kurulan model dizgesel bir yapı oluşturur ve doğrudan görgül gerçeğe bağlanmaz; ondan yola çıkılarak, yani onun incelenip çözümlenmesiyle elde edilmiş“örneklere”bağlanır. Resim ile yazının dil olarak ilişkiliklerini ve benzerliklerini gösteren bir ilişkiler ağı oluşturur. Amacı, örnek olarak ele aldığı resim ile yazının ilişkilerine bağlanırken, diğer yapılardan (tarih, edebiyat, mantık, fizik, matematik, vs. ve onların bağlandıkları) kopmak değil, onlara geri dönmek ve onlarla daha etkin biçimde birleşmektir. Bu anlamda, yapının herhangi bir öğesindeki değişiklik geri kalan bütün öğelerde değişikliğe yol açılmasına neden olur. Arka kapaktan önce yer alması gereken boş sayfanın kurşun kalemle sayfa numarası 223... olarak imlenmesi, boş olarak gözüken bu sayfanın aslında boş olmadığını göstermekte ve bundan sonra yapılacak, kendisinin de içinde yer alacağı ve üzerinde konuşulacağı mekanın düzenlenmesine bir geçişi simgelemektedir. Ancak bunun sonucunda kendi bütünselliği içinde somutlaşarak geçici bir tamlık sağlanacaktır ve bu tamlık daha sonra bozulacak ve geriye sadece elinizdeki bu parça ve diğer parçalar, belgeler ve tanıklıklar kalacaktır; tıpkı anlatılan geçmiş gibi. Bu çalışmanın kurgusu da sadece ilişkilendirmeye dayanan bu bütünsel gerçekleştirmenin bir modelidir. * Bir nesne olarak elle tutulup okunması kastedilmektedir. Bilgisayar monitöründe okunması bütün yapının yeniden düzenlenmesini zorunlu kılar. İÜ
Özet (Çeviri)
Summary The text you are reading* now was typed and formatted on the computer and printed on A4 sized paper having margins of 2 cms on the right and 4 cms on the left, at the top and at the bottom, in Arial font type with 12 font size and line spacing of VA lines. A total number of 223 sheets of paper with a binding of white cardboard cover and was photocopied to produce ten editions. This is a concrete, definable and tangible object whereas its pursuit is abstract. The model was constituted on relativity to emphasize this dilemma, it has a systematic structure, and it is not directly connected to the sensible reality, but setting out from here, it is connected to the“examples”obtained through exploration and analysis of the facts involved. It forms a network of relations indicating the relativity and similarities of painting and inscription as language. Its aim is not to break away from other fields (history, literature, logic, physics, mathematics, etc. and their combinations) while binding to the relations of painting and writing, but to go back to them and combine with them more effectively. Within this context, any change in any one of the elements of the structure will cause changes in all the other elements. The last page which has to be left empty but here pencil-marked with a page number of 223... indicates that it is not empty as it seems to be and implies a transition to an installation in a space where this study itself will take part and a discussion on it will be held. Only having gone through this process, this study will get concrete within its totality, and a temporary wholeness will be achieved. Afterwards, this wholeness will demolish, leaving back only this piece you are holding in your hands and remains of the other pieces, documents and testimonies, just as the past we are talking about. The editing and constitution of this study is a mode! of this entire achievement based only on relativity. * Refers to holding it as an object and reading it. Any reading of this text on a computer monitor will cause an inevitable change in its constitution. ÎV