Büyük B hücreli lenfomalarda interim PET/BT görüntülemesinde yanıt değerlendirme kriterlerinin karşılaştırılması
Comparison of different response assessment criteria in interim PET/CT imaging in large B cell lymphomas
- Tez No: 861179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ÖNER TAMAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Hematology, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Büyük B hücreli lenfoma hastalarında kemo-immünoterapi sürmekte iken tedavi yanıtını değerlendirmek amacıyla yapılan interim (ara) PET/BT görüntülemesinde kullanılan literatürdeki farklı tedavi yanıt kriterleri (Lugano, RECIL, Peking, ΔSUVmax, qPET) ve tüm vücut MTV parametresi üzerinden oluşturulan yanıt kriterinin (ΔTMTV) sağkalım verileri üzerindeki öngörü güçlerinin karşılaştırması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Evreleme ve standart tedavi rejimi R-CHOP (rituksimab ile birlikte CHOP benzeri rejimler) ile üç veya dört kür tedavi sonrası ara değerlendirme amacıyla interim F-18 FDG PET/BT görüntülemesi yapılmış 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların PET/BT görüntülemelerindeki metabolik ve anatomik verileri ile elde edilen tedavi yanıt kriterleri sonuçları belirlendi. Tedavi öncesi dönemdeki klinik-laboratuvar bilgileri ve patolojik verileri elde edildi. Tüm veriler ile genel sağkalım (GSK) ve takip görüntülemeleri ile elde edilen progresyonsuz sağkalım (PSK) sonuçları arasındaki ilişkileri incelemek Cox regresyon analizleri yapıldı. Gruplar arası karşılaştırma için Harrell's c-göstergesi kullanıldı. Ayrıca sağkalım analizlerinde Kaplan-Meier yöntemi kullanıldı. Sürekli değişkenlerin eşik değerlerinin belirlenebilmesi için alıcı işletim karakteristiği (ROC) eğrileri kullanıldı. BULGULAR: Tedavi yanıt değerlendirmelerinin karşılaştırmasında GSK üzerinde en üstün öngörü gücüne sahip kriter ΔSUVmax66, PSK için en üstün öngörü gücüne sahip tedavi yanıt kriteri ise ΔSUVmax75 olarak tespit edildi. İki yıllık PSK için en yüksek sensitivite değerine sahip yanıt kriteri ΔSUVmax66 iken, en yüksek doğruluk değerine sahip yanıt kriteri Peking olarak belirlendi. Yapılan çok değişkenli Cox regresyon analizinde iki ve daha fazla organda ekstranodal tutulum varlığı PSK ve GSK açısından bağımsız prediktör olarak tespit edildi. SONUÇ: Yapılan karşılaştırmalı değerlendirmede büyük B hücreli lenfoma hastalarında PSK ve GSK verileri üzerinde ΔSUVmax66 literatürde tanımlanmış yanıt kriterleri arasında en üstün öngörü gücüne sahip kriter olarak belirlenmiştir. Bizim verilerimize göre belirlenmiş olan ΔSUVmax75'in PSK açısından bütün yöntemlere üstün olduğu tespit edildi. Bu sonuç interim PET bazlı tedavi kararı verilen durumlarda değerlendirme aşamasında bu kriterin kullanımı ile daha iyi sağkalım çıktıları elde edilebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to compare the predictive value of different treatment response criteria in the literature (Lugano, RECIL, Peking, ΔSUVmax, qPET) and the response criterion based on the whole body MTV parameter (ΔTMTV) used in interim PET/CT imaging to evaluate the treatment response and to determine how to adjust the treatment while chemotherapy treatment is ongoing in patients with large B-cell lymphoma. MATERIAL AND METHODS: We included 102 patients who underwent interim F-18 FDG PET/CT imaging for staging and interim evaluation after three or four cycles of treatment with the standard treatment regimen R-CHOP (CHOP-like regimens with rituximab). The metabolic and anatomical data of the patients on PET/CT imaging and the results of the treatment response criteria obtained were determined. Pre-treatment clinical-laboratory data and pathological data were obtained. Cox regression analyses were performed to examine the relationships between all data and overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) results obtained by follow-up imaging. Harrell's c-indicator was used for comparison between groups. Kaplan-Meier method was also used in survival analyses. Receiver operating characteristic (ROC) curves were used to determine the threshold values of continuous variables. RESULTS: In the comparison of treatment response evaluations, the criterion with the highest predictivity on OS was ΔSUVmax66, and the treatment response criterion with the highest predictivity for PFS was ΔSUVmax75. The response criterion with the highest sensitivity for two-year PFS was ΔSUVmax66, while the response criterion with the highest accuracy value was Peking. In multivariate Cox regression analysis, the presence of extranodal involvement in two or more organs was found to be an independent predictor for PFS and OS. CONCLUSION: In the performed comparative evaluation, ΔSUVmax66 was determined as the criterion with the highest predictivity among the response criteria defined in the literature on PFS and OS data in patients with large B-cell lymphoma. According to our data, ΔSUVmax75 was found to be superior to all methods in terms of PFS. This result implies that better survival outcomes can be obtained by using this criterion at the evaluation stage in cases where an interim PET-based treatment decision is made.