Kafatası kortikal kalınlık değişimlerinin bilgisayarlı tomografi yöntemiyle yaş ve cinsiyet açısından sağlıklı kişilerde ve şizofreni hastalarında değerlendirilmesi
Evaluation of skull cortical thickness changes in healthy persons and schizophrenia patients in terms of age and gender using computed tomography
  1. Tez No: 861219
  2. Yazar: ESRA BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada kafatası kortikal kalınlık değişimlerinin şizofreni hastalarında tespit edilerek kontrol grubu ile karşılaştırılması ve yaş ve cinsiyet açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2018-2022 yılları arasında çeşitli nedenlerle Kozan Devlet Hastanesi Radyoloji Bölümüne başvuran şizofreni tanısı almış 18-69 yaş arası 12 kadın ve 18 erkek olmak üzere 30 bireyin beyin bölgesine ait axial Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri ile herhangi bir nedenden başvuran 18-75 yaş arası 69 erkek 63 kadın olmak üzere 132 sağlıklı bireyin beyin bölgesine ait axial BT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş, cinsiyet, kafatası uzunluğu, kafatası genişliği, anterior kalınlık, sağ anterior kortikal kalınlık, sol anterior kortikal kalınlık, sağ lateral kortikal kalınlık, sol lateral kortikal kalınlık, sağ posterior lateral kalınlık, sol posterior lateral kalınlık ve posterior kortikal kalınlık ölçüm değerleri axial BT görüntüleri üzerinden elektronik kaliper kullanılarak alındı. Çalışmaya dahil edilen katılımcılara ait ölçüm sonuçları IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılarak ortalama ±standart sapma, maksimum (max.) ve minimum (min.) değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine skull cortical thickness changes in schizophrenia patients, compare them with the control group, and evaluate them in terms of age and gender. For this aim, who applied to Kozan State Hospital Radiology Department for various reasons between 2018-2022 axial Computed Tomography (CT) images of the brain regions of 30 individuals,12 female and 18 male aged 18-69 years, who diagnosed with schizophrenia and xial CT images of the brain region of 132 healthy individuals, 69 male and 63 female aged 18-75 years, were retrospectively examined. Age, gender, skull length, skull width, anterior thickness, right anterior cortical thickness, left anterior cortical thickness, right lateral cortical thickness, left lateral cortical thickness, right posterior lateral thickness, left posterior lateral thickness and posterior cortical thickness of the individuals participating in the study were measured by electronic caliper on axial CT. Mean ±standard deviation, maximum (max.) and minimum (min.) values were obtained by using the IBM SPSS Statistics 22.0 program for the measurement results of the participants included in the study.