Kentsel mekânda insanlar ve hayvanlar: Eskişehir'de sokak köpekleri ile müşterek mekân üretimi
Humans and animals in urban space: Production of common spaces with street dogs in Eskişehir
- Tez No: 861220
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez çalışması Eskişehir'de yaşayan insanlar ve sokak köpeklerinin bir araya gelerek ürettikleri, kentsel müşterek mekânları ve üretim sürecini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Tezin amacı doğrultusunda kurulan teorik çerçeve, mekân, neoliberalizm, müşterekler ve insan ile hayvanları ilişkisel bir temelde ele alan posthümanizm, aktör-ağ teorisi ve yeni materyalist feminizmlere ilişkin literatür ve çalışmaların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. İnsanlar ve sokak köpeklerinin kurdukları ilişkiler sonucu ortaya çıkan insandan-daha-fazlası müşterek kent mekânlarının kimler tarafından, nasıl üretildikleri ve hangi toplumsal ilişkiler sayesinde ya da hangi toplumsal ilişkilere rağmen varlıklarını devam ettirdikleri soruları temelinde bir araştırma yapılmış ve sokak köpeklerine düzenli bakım veren kişilerle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, sokak köpeklerinin barındığı, beslendiği ve insanlarla ilişki kurduğu mekânları oluşturan pratikleri, ilişkileri, söz konusu mekânların yeniden üretim süreçleri ve sınırlarını içeren temalara yönelik olarak çözümlenmiştir. Bu çalışma, sokak köpekleri ve görüşmecilerin insandan-daha-fazlası müşterekleştirme pratikleri aracılığıyla ürettiği müşterek mekânları, insan merkezci ve sermaye temelli dinamikler tarafından şekillenen kentlere alternatif, mekânın kullanım değerinin öncelendiği ve insanlarla hayvanların birlikte yaşayabileceği kentler inşa etmenin mümkün olduğunu gösteren örnekler olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the production process of spaces where street dogs are fed, shelter, taken care of and interact with humans. For the purpose of the thesis, theoretical framework is constructed by bringing together literatures related to neoliberal urbanism, commoning, especially discussions about commoning urban space and more-than-human commoning, and theories that conceptualize human and animals in a relational way, such as posthumanism, actor-network theories and new materialist feminisms. Within this framework, research is conducted to understand how, by whom and through which social relations more-than-human common urban spaces are produced. Within the scope of research, in depth interviews are conducted with humans who regularly take care of street dogs and develop ways of living together. The findings of the research are analyzed in themes of practices and relations that constitute more-than-human urban common spaces as well as (re)production process and boundaries of these spaces. This study considers spaces produced by humans and street dogs as common spaces and argues that these spaces can be considered as cases showing that it is possible produce cities where humans and animals live together and share the urban space.