Sporcuların akıldışı performans inançlarının saldırganlık ve öfke davranışları ile ilişkisi
The relationship between athletes' illornal performance beliefs and their aggressive and rage behaviors
- Tez No: 861240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜVENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, sporcuların akıldışı performans inançlarının saldırganlık ve öfke davranışlarıyla olan ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 93 erkek ve 42 kadın olmak üzere dövüş sporu ile ilgilenen 102 sporcu takım sporları ile ilgilenen 32 sporcu katılmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 25,19±8,60'tır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, akıldışı performans inançları ölçeği ve sporda saldırganlık ve öfke ölçeği kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, cinsiyet, yaş ve spor yılı gibi demografik bilgileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to have examine the relationship between aggression and rage behavior of irrational performance beliefs. It is on the point of being 93 men and 42 women 102 athletes interested in martial arts and 32 athletes interested in team sports participate the survey. The average age of the participant is 25,19±8,60. Personal informational form, irrational performance beliefs scale and aggression and rage in sport scale are used as a data collection tool. Personal information form include demographic information like gender, age and sport year.