Elektif sezaryen ameliyatlarında intratekal morfin ile erektör spina plan bloğunun analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of analgesic effects of intrathecal morphine and erector spina plan block in elective caesarean section operations
- Tez No: 861291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Sezaryen sonrası etkin analjezi; hasta konforu, erken mobilizasyon, tromboembolik hastalık kontrolü, bebek bakımı ve anne bebek iletişimi açısından önemlidir (1). İntratekal morfinin (İTM) etkin analjezi sağladığı, uygulanamadığı durumlarda fasiyal plan bloklarının multimodal analjezide uygulanması kılavuzlarda bulunmaktadır (2). Çalışmamızda, elektif sezaryen ameliyatlarında İTM ile erektör spina plan bloğunun (ESPB) postoperatif analjezik etkilerini karşılaştırdık. Gereç Yöntem: Dahil edilme kriterlerine uyan 82 hasta, ESPB ve İTM olarak iki gruba ayrıldı. ESPB grubunda 2 hasta genel anesteziye geçildiği için çalışma dışı bırakılarak 80 hasta analiz edildi. Her iki gruba 10mg heavy bupivakain ile spinal anestezi yapıldı. İTM grubunda heavy bupivakaine ek 100 mcg morfin uygulandı. ESPB grubuna postoperatif T10 seviyesinden %0,25 bupivakain 20ml ile bilateral ESPB uygulandı. Postoperatif ağrı kontrolü, 4x1gr parasetamol iv, 5mg/ml tramadol, 1ml bolus, 20dk kilit ayarlı iv hasta kontrollü analjezi ve NRS4 olduğunda kurtarıcı analjezi diklofenak 75mg intramusküler ile sağlandı. Postoperatif NRS skorları, tramadol tüketimleri, yan etkiler ve kurtarıcı analjezi ihtiyaçları kaydedildi. Bulgular: NRS skorları, tüm zaman aralıklarında
Özet (Çeviri)
Introduction: After cesarean section, effective analgesia is important for patient comfort, early mobilization, management of thromboembolic disease, neonatal care, and mother-infant communication (1). Intrathecal morphine (ITM) provides effective analgesia, but in patients whom ITM is not preferred, fascial plane block for is recommended in the guidelines (2). We compared the postoperative analgesic effects of ITM and bilateral erector spinae plane block (ESPB) in patients undergoing cesarean section under spinal anesthesia. Material and Methods: 82 patients meeting inclusion criteria were divided into two groups, ESPB and ITM. In the ESPB group, 2 patients were excluded from the study because of a failed spinal anesthesia, resulting in 80 patients were analyzed. Both groups received spinal anesthesia with 10mg of heavy bupivacaine. In the ITM group, intrathecal morphine (100 mcg) was additionally administered. At the end of surgery, bilateral ESPB with 20ml of 0.25% bupivacaine at the T10 level was performed in the ESPB group. Postoperative pain control included paracetamol 4x1gr intravenous, 5 mg/ml tramadol with 1 ml bolus, 20-min lockout interval for iv patient-controlled analgesia and rescue analgesia with 75 mg intramuscular diclofenac when NRS≥4. NRS scores at 0., 6., 12., 24. hours, tramadol consumption, and side effects were recorded. Results: NRS