14-17 yaş kız voleybolcularda alt ekstremiteye uygulanan 8 haftalık elastik bantlarla yapılan direnç egzersizlerinin dikey sıçrama ve sürat performansına etkisi
The effect of 8-week resistance exercises with elastic bands applied to the lower extremities on vertical jump and speed performance in 14-17 year old female
- Tez No: 861369
- Danışmanlar: DR. MURAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı elastik bantlarla yapılan direnç antrenmanların 14-17 yaş kız çocuklarda sürat ve dikey sıçrama performanslarını etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Sporculara alt eksemite kuvvetini arttıracak 10 istasyondan oluşan 8 haftalık elastik bant antrenman programı uygulanmıştır. Katılımcılar; elastik bant grubu (EB) (n=10) ve kontrol grubu (KG) (n=12) olmak üzere randomize şekilde iki gruba ayrıldı. Katılımcıların ön testleri için antropometrik ölçümleri, dikey sıçrama ve 20 mt. sprint performansları alındı. Sekiz hafta sonra katılımcıların son testleri alınarak ölçümler tamamlandı. Elastik bant grubunun ön test ve son test verileri karşılaştırıldığında dikey sıçrama (0,000) ve vücut ağırlığı (0,031) istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken 20 mt. Sürat (0.308) parametresinde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0.05). EB vücut ağırlığı ön test (58,75±11,29) son test arasında (58,36±8,35) istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. 20mt. sürat ön test (3,60±0,20) son test (3,54±0,24) arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Antrenman grubu Dikey sıçrama ön test (29,29cm.±4,55) son test (31,67±5,24) istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. KG ön test (53,37±8,35) son test (57,48±7,62) değerleri karşılaştırıldığında vücut ağırlığı (0,003) ve 20 mt. Sürat (0,002) parametresinde istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken dikey sıçrama (0,655) parametresinde istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Vücut ağırlığı ön test (58,37±8,35) son test (57,48±7,62) istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. 20 mt. Sürat ön test (3,58sn.±030) son test (3,64±0,29) sürat parametresinde anlamlı fark bulunmuştur. Dikey sıçrama ön test (31,37.±3,46) son test (31,35±3,48) dikey sıçrama parametresinde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. EB grubu vücut ağırlığı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine bakıldığında sporcuların vücut ağırlığının azaldığı ve grupta fiziksel farklılık düzeyinde azalma görüldüğü söylenebilir (0.031). Sürat performansında anlamlı değişiklik görülmemiştir (0.308). Dikey sıçrama parametresinde anlamlı derecede artış ve farklılaşma gözlemlenmiştir (0.000). KG vücut ağırlığı fiziksel ve fizyolojik parametrelerine bakıldığında sporcuların vücut ağırlığının ön test (58,37±8,35) son test (57,48±7,62) azaldığı ve grupta fiziksel farklılık düzeyinde azalma görüldüğü söylenebilir. 20mt. Sürat performansında ön test (3,58) son test (3,64) düşüş gözlemlenmiştir. Dikey sıçrama performansında anlamlı farklılık bulunmamıştır (0,655).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of resistance training with elastic bands on sprint and vertical jump performances of 14-17 years old girls. An 8-week elastic band training programme consisting of 10 stations to increase lower extremity strength was applied to the athletes. The participants were randomly divided into two groups as elastic band group (EB) (n=10) and control group (CG) (n=12). Anthropometric measurements, vertical jump and 20 m sprint performances were taken for the pre-tests of the participants. Eight weeks later, the post-tests of the participants were taken and the measurements were completed. When the pre-test and post-test data of the elastic band group were compared, a statistically significant difference was found in vertical jump (0.000) and body weight (0.031), while 20 mt. There was no statistically significant difference in the 20 m sprint (0.308) parameter (p=0.05). A statistically significant difference was found between EB body weight pre-test (58.75±11.29) and post-test (58.36±8.35). There was no statistically significant difference between 20 m sprint pre-test (3,60±0,20) and post-test (3,54±0,24). Training group statistically significant difference was found between vertical jump pre-test (29,29cm.±4,55) and post-test (31,67±5,24). When CG pre-test (53,37±8,35) and post-test (57,48±7,62) values were compared, statistically significant differences were found in body weight (0,003) and 20 mt. Sprint (0,002), while no statistically significant difference was found in vertical jump (0,655). Statistically significant difference was found in body weight pre-test (58,37±8,35) and post-test (57,48±7,62). 20 mt. Sprint pre-test (3,58sec.±030) post-test (3,64±0,29) speed parameter showed a significant difference. Vertical jump pre-test (31,37.±3,46) post-test (31,35±3,48) vertical jump parameter was not statistically significant difference. Considering the physical and physiological parameters of body weight of the EB group, it can be said that the body weight of the athletes decreased and there was a decrease in the level of physical difference in the group (0.031). There was no significant change in sprint performance (0.308). A significant increase and differentiation was observed in the vertical jump parameter (0.000). Considering the physical and physiological parameters of CG body weight, it can be said that the body weight of the athletes decreased from pre-test (58.37±8.35) to post-test (57.48±7.62) and a decrease in the level of physical difference was observed in the group. 20 mt. Sprint performance showed a decrease in pre-test (3,58) and post-test (3,64). No significant difference was found in vertical jump performance (0,655).