Okul çağı çocuklarında astım-alerji riski ile ebeveynlerinin üçüncü el sigara dumanı hakkındaki inanışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between asthma and allergy risk in school-aged children and parents' beliefs about third hand smoke
  1. Tez No: 861370
  2. Yazar: IŞIL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; okul çağı çocuklarında astım-alerji riskinin araştırılması ve ebeveynlerinin üçüncü el sigara dumanı (ÜESD) hakkındaki inanışları ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Bu kesitsel çalışma; Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 23.03.2023-15.09.2023 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 7-14 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu, Okul Temelli Astım ve Alerji Tarama Anketi (OTATA), Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkında İnanış Ölçeği (BATHS-T) ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: This study aimed to investigate the risk of asthma and allergies in school-aged children and to examine its relationship with their parents' beliefs about third-hand smoke (THS). Method: This cross-sectional study was conducted with children aged 7-14 years and their parents who visited the Family Medicine Outpatient Clinic at Gaziosmanpaşa Education and Research Hospital between March 23, 2023, and September 15, 2023, and met the inclusion criteria. The data was collected using the Patient Information Form, School-Based Asthma and Allergy Screening Questionnaire, Beliefs About Third-Hand Smoke Scale (BATHS-T), and Fagerström Nicotine Dependency Test (FNDT).