Prematüre doğan 7-11 yaş çocukların kardiyak fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
Ecocardiographical evaluation of cardiac functions of 7-11 years old children born prematurely
- Tez No: 861381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SÜLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Preterm doğum, dünya çapındaki doğumların %10'undan fazlasını oluşturmakta ve uzun dönemde kardiyovasküler hastalık riskinde artış ile ilişkilidir. Bu çalışma preterm doğum öyküsü olan 7-11 yaş çocukların kardiyak fonksiyonlarının ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi ve neonatal faktörlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 7-11 yaş aralığında ve prematüre doğum öyküsü olan 32 çocuk, yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı 32 çocuk olmak üzere toplam 64 çocuk dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Preterm birth constitutes more than 10% of births worldwide and is associated with an increased risk of cardiovascular disease in the long term. This study aimed to evaluate echocardiographically the cardiac functions of 7-11 year old children with a history of preterm birth and to evaluate its relationship with neonatal factors. A total of 64 children, 32 children between the ages of 7-11 with a history of premature birth and 32 age- and gender- matched healthy children, were included in the study.