İnfertil erkeklerde gıda katkı maddeleri tüketim durumu ve mikrobiyota üzerine etkileri
Status of consumption of food additives and their effects on microbiota in infertile men
  1. Tez No: 861380
  2. Yazar: ECE ÇELİK ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Erkek infertilitesi ve sperm anormallikleri, ürogenital sistemindeki mikroorganizmalar ve seminal mikrobiyota ile ilişkilidir. Gıda katkı maddelerinin alımı, mikrobiyotanın değişimine ve oksidan dengeyi bozucu etkilere neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; infertil erkeklerin gıda katkı maddesi alımını, beslenme durumunu ve seminal mikrobiyotasını değerlendirmektir. Kasım 2021- Şubat 2024 yılları arasında yürütülen çalışmaya 60 birey (infertil n=30, kontrol n=30) dahil edilmiştir. Bireylerin kişisel ve demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite durumları, beslenme durumları ve gıda katkı maddesi alımları sorgulanmıştır. Serum total testosteron, prolaktin, FSH ve LH hormonları ve spermiyogram sonuçları değerlendirilmiş; kan ve seminal plazmada antioksidan kapasite, oksidan durum ve malondialdehit ve glutatyon S-transferaz aktivitesi analizleri yapılmıştır. Ayrıca, seminal mikrobiyota 16S rRNA analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Male infertility and sperm abnormalities are associated with microorganisms in the urogenital tract and seminal microbiota. The intake of food additives causes alteration of the microbiota and disrupts the oxidant balance. This study aimed to evaluate food additive intake, nutritional status, and seminal microbiota of men with infertility. The study was conducted between November 2021 and February 2024 and included 60 individuals (infertile n=30, control n=30). Personal and demographic characteristics, anthropometric measurements, physical activity, nutritional status, and food additive intake were questioned. Serum total testosterone, prolactin, FSH, and LH hormones and spermiogram results were evaluated; antioxidant capacity, oxidant status, and malondialdehyde and glutathione S-transferase activities were analyzed in blood and seminal plasma. In addition, seminal microbiota was analyzed by 16S rRNA analysis).