Oyun topluluğu katılımcıları tarafından iletişimin kullanım biçimleri: 'Oyuncular arası etkileşim analizi'
Uses of communication by game community participants: 'Player interaction analysis'
  1. Tez No: 861407
  2. Yazar: OĞUZ ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Toplumla birleşik bir parça olarak kabul edilen ve sadece konuşmadan ibaret olmadığı genel kanıda kabul gören iletişim; içinde tek yönlü, çok yönlü, bireysel, kitlesel, etkileşimli, etkileşimsiz modeller barındırır. İnsanların birbirine sadece haber vermek ya da birbirinden haber almak için kullanacağı kadar basit yapıya sahip olmayan iletişim; tarih boyunca sözlü, yazılı, görsel, kablolu ve kablosuz biçimlerle içinde bulunduğu mesajı değiştirerek ve geliştirerek var olmuştur. Bu tezin amacı, dijital olarak keşfi 1960-70 lere dayanan oyunları sahip olduğu yapı, içerdiği dinamikler ve mekanikler, kullanıcısı, mesajı, tasarımı, üreticisi, satış pazarları ve kitlesi ile inceleyerek, tarihten bu yana hem alıcıya ulaştırmaya çalıştığı içerik ve mesajları hem de alıcıların oyunlarla girdikleri etkileşim sonucunda ortaya çıkan sonuçları analiz edip, dijital oyunun kendisini bir iletişim modeli olarak betimlemek ve tartışmaktır. Çalışmanın kapsamı, çizgisel olmayan hikâyesiz oyunlardan Zindanlar ve Ejderhalar oyunu üzerine kurulmuştur. Çalışmanın bulguları, katılımcı gözlem ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği aracılığı ile elde edilen veriler neticesinde ortaya konulmuştur. Söz konusu bulgular Yeni Medya iletişim biçimleri ile karşılaştırılarak, oyun toplulukları üzerinde özelleşmiş bir etkileşim döngüsü modeli ortaya çıkarılmıştır. Ortaya çıkarılan model şekil ve tablolarla birleştirilerek Yeni Medya literatürüne katkı sağlaması tezin sonucunda alınan çıktıların hedefini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Communication, which is accepted as an integral part of society and is generally accepted to be more than just speech; It includes one-way, multi-way, individual, mass, interactive and non-interactive models. Communication does not have a simple structure that people can use only to inform or receive news from each other; It has existed throughout history by changing and developing the message it contains through oral, written, visual, wired and wireless forms. The aim of this thesis is to examine the digitally discovered games dating back to the 1960-70s with their structure, dynamics and mechanics, user, message, design, producer, sales markets and audience, and to analyze both the content and messages they try to convey to the user since history. The aim is to analyze the results of users' interaction with games and to describe and discuss the digital game itself as a communication model. The scope of the study is based on the Dungeons and Dragons game, which is a non-linear game without a story. The findings of the study were revealed as a result of the data obtained through participant observation and semi-structured in-depth interview technique. By comparing these findings with New Media communication styles, a specialized interaction cycle model on game communities was revealed. The aim of the outputs of the thesis is to contribute to the New Media literature by combining the model with figures and tables.