Adli antropoloji açısından fotoğraf üzerinden alınan ölçüler ile geleneksel antropometrik ölçülerin tutarlılık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the consistency levels of traditional anthropometric measurements and measurements taken from photographs in the context of forencis anthropology
- Tez No: 861406
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ATAMTÜRK DUYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, 150 kadın ve 150 erkek olmak üzere 18 yaş üstü 300 bireyin fiziksel ve fotoğraf üzerinden alınan yüz ölçümlerini karşılaştırarak fotoğraf ölçülerinin kimlik belirleme çalışmalarındaki güvenilirliğini irdelemektir. Her katılımcıdan 17 yüz işaretine dayalı 21 antropometrik ölçü alınmıştır. Fotoğraf ölçüleri ve fiziksel ölçüler, cinsiyet ve yaş gruplarına göre karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmamızda ele alınan fotoğraf ölçüleri ile fiziksel ölçüler karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak farklılık görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the reliability of photographic measurements in identification studies by comparing physical and photographic facial measurements of 300 individuals over the age of 18 (150 females and 150 males). For each participant, 21 anthropometric measurements were taken based on 17 facial landmarks. Photographic and physical measurements were compared by gender and age group. When comparing the photographic and physical measurements considered in our study, a statistical difference is observed.