Perkütan koroner anjiografi yapılan st-elevasyonlu miyokardiyal infarktüs hastalarında Shock index- Killip ile GRACE 2.0 skorlamalarının mortalite öngörme açısından karşılaştırılması
Percutaneous coronary angiography following st-elevation myocardial infarction: A comparative study on mortality prediction with Shock index-Killip and GRACE 2.0 score
- Tez No: 861422
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: STEMI hastaları, acil serviste hızlıca tanı ve tedaviye ulaşmaları mortalite ve morbidite açısından önemli hasta grubudur. Bu hastalar acil servis şartlarında klinisyen tarafından değerlendirildikten sonra, çoğu zaman herhangi bir biyokimya değeri sonuçlanmadan katater laboratuvarına yönlendirilmektedir. Bunun sonucu olarak, biyokimya değerlerinin kullanıldığı kılavuzlara girmiş skorlamaların acil servis şartlarında hasta risk belirlemesi açısından kullanılması olanaksızlaşmaktadır. Bu çalışma ile acil servis şartlarında ulaşılabilir olan hastanın vital değerleri, klinisyen muayenesi ile hastada risk skorlaması yapılabilecek yeni bir skorlama oluşturarak, bu skorlamayı 1. Gün ve 28. Gün mortalite açısından GRACE skorlaması ile karşılaştırmayı planlandık. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel tipte olan bu çalışma Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğine 15.08.2023 ile 30.11.2023 tarihleri arasında başvurarak perkütan koroner anjiyografiye alınan STEMI olgularının prospektif olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bu hastalarda Şok indeksinin Killip skorlaması ile modifiye edilerek yeni geliştirilen Şok indeks-Killip (SI-K) skorlaması GRACE ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya, dahil edilme kriterlerini sağlayan 211 katılımcı kabul edildi; 175'i (%82,9) erkek ve 36'sı (%17,1) kadındı. Olguların yaş ortalaması (57,94 ± 12,65) olarak bulundu. Hastalar GRACE risk skorlamasına göre sınıflandırdığında %53.1 düşük riskli, %25,1 orta riskli, %21,8'i yüksek riskli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Patients with ST-elevation myocardial infarction (STEMI) are a crucial group that requires rapid diagnosis and treatment in the emergency department due to their significant impact on mortality and morbidity. After evaluation by clinicians in the emergency department, these patients are often directed to the catheterization laboratory without waiting for the results of any biochemical values. Consequently, the utilization of guidelines incorporating biochemical values becomes impractical for risk assessment in the emergency department. With this study, we aimed to create a new scoring system based on readily available vital signs and clinician assessment in the emergency department, enabling risk stratification for patients. We planned to compare this scoring system with the GRACE scoring system in terms of 1st-day and 28th-day mortality. Materials and Methods:This observational study was conducted by prospectively evaluating STEMI cases admitted to the Emergency Medicine Clinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital between August 15, 2023, and November 30, 2023, who underwent percutaneous coronary angiography. In these patients, the Shock Index was modified with Killip classification, named Shock Index-Killip (SI-K) scoring, was compared with GRACE. Results: A total of 211 participants who met the inclusion criteria were accepted; 175 (82.9%) were male, and 36 (17.1%) were female. The mean age of the cases was found to be 57.94 ± 12.65. When patients were classified according to the GRACE risk scoring, 53.1% were classified as low risk, 25.1% as moderate risk, and 21.8% as high risk.