Yardımla üreme teknikleri (yüt) sikluslarında insemine edilen oosit morfolojisinin embriyo morfokinetik parametreleri ve anöploidi ile olası ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the possible relationship of inseminated oocyte morphology in assisted reproduction techniques (ART) cycles with embryo morpho-kinetic parameters and aneuploidy
- Tez No: 861421
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmanın amacı: Oosit morfolojisi ile embriyo morfokinetik parametreler ve anöploidi arasındaki ilişkiyi ortaya koyarak implantasyon başarısı daha yüksek olan ve gebelik elde edilebilecek embriyoların seçimini sağlamaktır. Son zamanlarda sağlıklı embriyo elde etmek için yapılan çalışmalar, embriyo morfokinetik parametrelerde implantasyon şansı yüksek olan embriyo seçimi hem laboratuvar hemde klinik sonuçları iyileştirmek açısından çok faydalı olmuştur. Gebelik vaad eden bir embriyonun seçiminde morfokinetik parametrelerle yanaşı embriyonun genetik yapısı da en çok gündeme gelen konulardan biridir. Materyal ve metod: Yaptığımız tez çalışmasına Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi'nde 01.01.2016 ile 31.12.2020 tarihleri arasında artmış anöploidi riski nedeniyle PGT işlemi amaçlı blastosist kültürü gerçekleştirilen 159 hastaya ait siklusların klinik ve laboratuvar verileri dahil edilmiştir. Bu hastaların PGD sonuçları normal ve anormal (anöploidi) olan embriyoların oosit morfolojisi ile olası ilişkisi, time lapse sistemi ile takip edilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study: To reveal the relationship between oocyte morphology, embryo morpho-kinetic parameters, and aneuploidy and to ensure the selection of embryos with higher implantation success and pregnancy. Recent studies to obtain healthy embryos and the selection of embryos with a high chance of implantation in embryo morpho-kinetic parameters have been very useful in improving both laboratory and clinical results. In selecting an embryo that promises pregnancy, the genetic structure of the embryo, along with morpho-kinetic parameters, is one of the most frequently discussed issues. Materials and methods: In our thesis study, clinical and laboratory data of the cycles of 159 patients who underwent blastocyst culture for PGT procedure due to the increased risk of aneuploidy at Bahçeci Umut IVF Center between 01.01.2016 and 31.12.2020 were included. The possible relationship between the oocyte morphology of the embryos with normal and abnormal (aneuploidy) PGD results of these patients was examined by following the time-lapse system.