Machinability of free-cutting steels
  1. Tez No: 8615
  2. Yazar: EYYÜP KUŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT A. SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dairesel çubuk şeklinde ve 40 mm çaplı üç değişik tip düşük karbonlu otomat çeliği. Uluslararası Standardlar Kurumu'nun (ISO) test metoduna göre torna edilmiştir. Deneylerde kesici takım olarak yüksek hız çeliği (HSS) seçilmiş, sıcaklığı düşürmek için kesme sıvısı kullanılmıştır. Bu çeliklerde, mangan-kükürt fazının şekil ve miktarı, soğuk haddeleme ve aşınan takım ucunun t yüzey pürüzlülüğü, talaşın kırılma kabiliyeti, (iii) harcanan güç üzerindeki etkileri kesme hızı değiştirilerek incelenmiştir. Deney sonuçlarında, artan mangan-kükürt miktarı ile soğuk haddelemenin; yüzey pürüzlülüğü ve harcanan gücü azalttığı buna rağmen artan kesme hızı ve aşınan takım ucunun bu değerleri arttırdığı gözlenmiştir. Bunlara ek olarak, aşınan takım ucunun talaş kırılganlığını düşük hızlarda arttırdığı, yüksek hızlarda ise azalttığı izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Three different types of low carbon free-cutting steels of 40 mm diameter and in bar shape were turned according to the International Organization for Standardisa tion procedure. In all experiments, high-speed steel tool was used and the cutting fluid was circulated to decrease the temperature. For these steels the effects of the shape and the amount of the manganese-sulphide (HnS> phase, cold rolling, wear level of the cutting tool and cutting speed were examined on: (i) surface roughness, (ii) chip breakabi 1 i ty, (iii) power consumption. It was found that an increase in the amount of HnS phase and cold rolling decreased the surface roughness and the power consumption whereas increasing cutting speed and the wear level of tool tip increased these properties. It was also noted that the chip breakabi 1 i ty improved with an increase in sulphur content. In addition, increasing wear level of the cutting tool facilitated the chip breakability at low cutting speeds, however, had an adverse effect at high cutting speeds.