Terapötik endoskopik tedavi gerektiren gastrointestinal sistem kanamalarının erken değerlendirilmesinde belirleyici kriterler
Determining criteria for the early evaluation of gastrointestinal system bleedings requesting therapeutic endoscopic therapy
  1. Tez No: 861587
  2. Yazar: ÖZGE GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN TUTAR, DOÇ. DR. BURCU VOLKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Akut üst gastrointestinal sistem (GİS) kanamasıyla başvuran yetişkinlerde mortalite açısından yüksek riskli olan ve acil endoskopik müdahale gereken hastaları belirlemek için geliştirilip valide edilen skorlama sistemleri bulunmaktadır. Çocuklarda endoskopik müdahale gerekip gerekmediğini belirlemeye yönelik geliştirilen ilk ve tek risk sınıflaması Sheffield Skorlama Sistemi'dir. Çalışmamızda üst GİS kanama ile başvuran çocuk hastalarda endoskopi öncesi Sheffield skorlaması yapılarak terapötik endoskopik tedavi gerektiren kriterlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1-18 yaş arası üst GİS kanama ile başvuran ve endoskopi yapılan hastaların demografik ve antropometrik özellikleri, vital bulguları, laboratuvar verileri, Sheffield skorları ve endoskopik bulguları değerlendirildi. Sheffield skorlaması puanı < 8 ve ≥ 8 olan gruplar ile girişim yapılan ve yapılmayan gruplar Sheffield skorlamasının parametreleri ve ciddi kanama ile ilişkili olabileceği düşünülen parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 45 hastanın (46 kanama epizodunun) yaş medyan değeri 9,0 yıl, 30'u (%65,2) erkek, 16'sı (%34,8) kız idi. Hastaların Sheffield skoru ortalaması 5,5±5,3, girişim yapılan hasta oranı %17,4 bulundu. Sheffield skoru ≥ 8 olan ve girişim ihtiyacı olan gruplarda; melena varlığı, solukluk, ilk başvuru anında hemoglobin < 8 gr/dL olması, hemoglobinde 2 gr/dL'den fazla düşüş, sıvı yükleme veya kan transfüzyonu ihtiyacı Sheffield skoru
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: There are scoring systems developed and validated to identify patients at high risk for mortality in adults presenting with acute upper gastrointestinal system (GIS) bleeding and requiring urgent endoscopic intervention. The first and only risk classification developed to determine whether endoscopic intervention is required in children is the Sheffield Scoring System. Our study aimed to investigate the criteria requiring therapeutic endoscopic treatment by performing Sheffield scoring before endoscopy in pediatric patients presenting with upper GI bleeding. Materials and Methods: Demographic and anthropometric characteristics, vital signs, laboratory data, Sheffield scores, and endoscopic findings of patients aged 1-18 years who presented with upper GI bleeding and underwent endoscopy were evaluated. Groups with a Sheffield score of < 8 and ≥ 8 and groups with and without intervention were compared in terms of parameters of Sheffield scoring and parameters thought to be associated with severe bleeding. Results: The median age of 45 patients (46 bleeding episodes) included in the study was 9.0 years, 30 (65.2%) were male and 16 (34.8%) were female. The mean Sheffield score of the patients was 5.5±5.3, and the rate of patients who underwent intervention was 17.4%. In groups with Sheffield score ≥ 8 and needing intervention; the presence of melena, pallor, hemoglobin < 8 g/dL at the first admission, decrease in hemoglobin more than 2 g/dL, fluid loading or blood transfusion requirement was found to be significantly higher than the groups with Sheffield score