Opere lomber dar kanal hastalarında lomber vertebral kanal morfolojik varyasyonu
Lumbar vertebral canal morphologic variation in operated lumbar stenosis patients
- Tez No: 861588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENSEL ARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Lomber dar kanal (LDK), spinal kanalın, nöral foramenin veya nöral elemanların sıkışmasına bağlı olarak nörojenik ağrı veya kladikasyoya sebep olan klinik sendrom olarak ifade edilmektedir. Bu klinik durumun cerrahi tedavisinde ise nöral elemanların sıkışıklığının ortadan kaldırılması için dekompresyon, gerekli durumlarda da enstrumantasyon ve füzyon uygulanır. Bu çalışmamızda opere edilen lomber dar kanal hastaları yaş, cinsiyet, opere edilen lomber bölgenin morfolojik yapısı, ek sistemik hastalığı, açısından mevcut literatür ışığında değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında Ocak 2019-Ocak 2023 yılları arasında kliniğimizde lomber stenoz tanısıyla değerlendirilen ve opere edilen hastalar retrospektif incelenecektir. Ameliyattan önce tüm hastalar cerrahi yaklaşımlar hakkında deteylı bilgilendirildi ve cerrahi onam formu alındı. Hastalar nörolojik muayene , radyolojik değerlendirme sonuçları, sistemik hastalıklar göz önüne alınarak cerrahi uygulandı. Hastalar lomber stenozun anatomik yeri, lomber vertebranın morfolojik yapısının dar kanal oluşumuna etkisi, lomber dar kanal sayısı, lomber dar kanalın olduğu seviyede kanal ölçüleri, lomber dar kanalı olan hastaların kadın – erkek oranı, ameliyat öncesi laseq varlığı, ameliyat öncesi defisit varlığı, ameliyatta enstruman kullanılıp kullanılmadığı açısından değerlendilecektir. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz 26-87 yaş aralığındaki hastaların ortalama yaşı 63 olarak bulundu. 212 hastanın 141 tanesi (%66,5) kadın cinsiyete sahip hastalardan oluşmaktadır. Hastaların %68,9' unda özgeçmişlerinde ek hastalık olduğu tespit edilmiştir. Ek hastalıklardan HT (Hipertansiyon) 103 kişiyle en çok görülen hastalık olurken, 55 DM (Diyabetes Mellitus), 20 astım, 19 KAH (Koroner Arter Hastalığı), 16 guatr, 10 HL (Hiperlipidemi), 6 SVO (Serebrovasküler Olay), 37 hastada diğer ek hastalıkların olduğu görülmüştür. Hastalar darlık görülen kanal seviyelerine bakıldığında; L1-2 kanal darlığı 3 hasta, L2-3 kanal darlığı 19 hasta, L3-4 kanal darlığı 68 hasta, L4-5 kanal darlığı 145 hasta, L5-S1 kanal darlığı 8 hasta olduğu tespit edilmiştir. Hastaların 40 tanesinde birden fazla seviyede kanal darlığı olduğu bunların 26 tanesinde L3-4, L4-5 kanal darlığı birlikteliği bulunduğu gözlemlenmiştir. 40 hastanın 38' inde 2 seviyede darlık varken 2 tanesinde 3 seviyede darlık bulunmuştur. Hastaların 114 tanesinde (%53,8) defisit olduğu tespit edilmiştir. Muayene edilen hastaların 47 tanesinde (%22,2) laseq mevcuttur. 184 hastada (%86,8) ameliyat sırasında enstrumantasyon uygulanmıştır. Hastalar vertebral kanal morfolojilerine göre değerlendirildiklerinde; 149' u (%70,3) triangüler, 54' ü (%25,5) elips, 9' u (%4,2) oval olarak belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamızda kanal darlığı tanısı ile opere ettiğimiz hastaların çoğunluğunun triangüler morfolojiye sahip olduğu ve en çok L4-5 mesafesinde görüldüğünü tespit ettik. Bu nedenle triangüler morfolojiye sahip hastaların bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) görüntüleri ve muayeneleri detaylı bir şekilde değerlendirilmeli ve bu hastaların cerrahi adayı olmalarının diğer morfolojiye sahip hastalardan daha fazla olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lumbar stenosis can be expressed as a clinical syndrome that causes neurogenic pain or claudication due to compression of the spinal canal, neural foramen or neural elements. The treatment of this clinical treatment is necessary to eliminate the congestion of the normal elements, the necessary hardware, instrumentation and fusion are applied. In this study, information about the operated lumbar stenosis, age, gender, morphological structure of the operated lumbar region, additional systemic disease, and current literature features will be evaluated from a perspective. Material and Methods: Within the scope of the study, patients who were evaluated and operated on with the diagnosis of lumbar stenosis in our clinic between January 2019 and January 2023 will be examined retrospectively. Before the surgery, all patients were informed in detail about the surgical approaches and a surgical consent form was obtained. Surgery was performed on the patients, taking into account neurological examination, radiological evaluation results and systemic diseases. Patients were asked about the anatomical location of lumbar stenosis, the effect of the morphological structure of the lumbar vertebra on the formation of stenosis, the number of lumbar stenosis, the dimensions of the lumbar stenosis at the level of the lumbar stenosis, the male-female ratio of patients with lumbar stenosis, the presence of preoperative laseq, the presence of preoperative deficit, the instrument used in surgery. It will be evaluated in terms of whether it is used or not. Results: The average age of the patients between the ages of 26 and 87 included in the study was 63. 141 of 212 patients (66.5%) were female patients. It was determined that 68.9% of the patients had additional diseases in their medical history. Among the additional diseases, HT (Hypertension) was the most common disease in 103 patients, 55 DM (Diabetes Mellitus), 20 asthma, 19 CAD (Coronary Artery Disease), 16 goiter, 10 HL (Hyperlipidemia), 6 CVC (Cerebrovascular Case), 37 other patients. It has been observed that there are additional diseases. When patients look at the canal levels with stenosis; L1-2 canal stenosis was found in 3 patients, L2-3 canal stenosis in 19 patients, L3-4 canal stenosis in 68 patients, L4-5 canal stenosis in 145 patients, and L5-S1 canal stenosis in 8 patients. It was observed that 40 of the patients had canal stenosis at more than one level, and 26 of them had L3-4 and L4-5 canal stenosis together. While 38 of 40 patients had stenosis at 2 levels, 2 of them had stenosis at 3 levels. It was determined that 114 of the patients (53.8%) had a deficit. 47 (22.2%) of the examined patients had laseq.Instrumentation was applied during surgery in 184 patients (86.8%). When patients are evaluated according to their vertebral canal morphology; 149 (70.3%) were determined as triangular, 54 (25.5%) as ellipse, and 9 (4.2%) as oval. Conclusion: In our study, we found that the majority of the patients we operated on with the diagnosis of canal stenosis had triangular morphology and were most common at the L4-5 distance. For this reason, CT (Computed Tomography), MRI (Magnetic Resonance Imaging) images and examinations of patients with triangular morphology should be evaluated in detail and it should be taken into consideration that these patients may be more likely to be surgical candidates than patients with other morphologies.