Çağdaş sanatta varlık ve zaman temsili
Representation of presence and time in contemporary art
- Tez No: 861608
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP PAZARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Varlık, evrende var olma durumudur. Fiziksel ya da ruhsal olarak bir farkındalık üzerine kurulu olan bulunuş, insandan insana değişiklik gösteren bir algılama biçimidir. Çoğunlukla öz niteliğin aranmasına yönelik olan varlık bilinci, zamansallık içerisinde değerlendirilebilir. Varlık, zamana göre anlamlandırılabilecek bilinç düzeyi olarak açıklanabilir. Var olma durumunun ortaya konulmasında mutlak bir bilinç gerekmektedir. Araştırmada varlığın tarihsel süreçteki değerlendirmelerine yer verilmekte, zaman kavramı da felsefi açıdan ele alınmaktadır. Varlık ve zamanın birlikteliğinde gelişen algılama biçimleri üzerine odaklanan çalışmada, sanatta varlık ve zaman kavramları sanatçıların üretimleri bağlamında yorumlanmaktadır. Tez çalışmasında betimsel yöntem ve tarama modeli kullanılmıştır. Kavramsal açıklamalar için var olan veriler olduğu gibi sunulmuş ve sanatçıların eser içerikleri varlık ve zaman kavramları bağlamında irdelenmiştir. Tez çalışmasında ayrıca araştırmacı tarafından üretilen sanatsal uygulamalar biçimsel yönden açıklanırken, aynı zamanda varlık ve zamana yönelik anlamları ile ayrıntılı olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Presence is the state of being in the universe. Being, which is based on a physical or spiritual awareness, is a form of perception that varies from person to person. The consciousness of existence, which is mostly oriented towards the search for the essential quality, can be evaluated within temporality. Existence can be explained as the level of consciousness that can be made sense of according to time. An absolute consciousness is required to reveal the state of being. In the research, the evaluations of existence in the historical process are included and the concept of time is discussed philosophically. Focusing on the forms of perception that develop in the unity of existence and time, the concepts of existence and time in art are interpreted in the context of artists' works. Descriptive method and survey model were used in the thesis study. For conceptual explanations, the existing data were presented as they are and the content of the artists' works were analyzed in the context of the concepts of existence and time. In the thesis study, the artistic practices produced by the researcher are explained in terms of form, while at the same time they are presented in detail with their meanings towards existence and time.