le regard et l'absence; une peinture depuis des photographies d'enfants
Bakış ve yokluk; çocuk fotograflarından yola çıkan bir resim
  1. Tez No: 1006991
  2. Yazar: SELİN GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. JEAN-LUC BİCHAUD, ÖĞR. GÖR. ANNE-CHARLOTTE DEPİCNé
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: École Nationale Supérieure D’architecture de Paris-Belleville
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Fotoğraf sanatı, çoğu zaman yalnızca içinde bulunulan anın bir yansıması olarak algılansa da, aslında kendi içinde sonsuz bir derinlik ve karmaşıklık barındırır. Bu tez, ölüm sonrası fotoğrafçılık üzerinden yokluk ve varlık temalarını incelemektedir. Bu pratik her ne kadar ilgi çekici ve zaman zaman rahatsız edici olsa da, hafıza ve ölümlülükle kurduğumuz ilişki hakkında çok şey ortaya koyar. Bu çalışma, söz konusu fotoğrafların yalnızca hayatını kaybetmiş kişilerin hatıraları değil, aynı zamanda duygusal bağların ve aile içi ilişkilerin sessiz tanıkları olarak nasıl işlev gördüğünü araştırmaktadır. 19. yüzyılda yaygın olan ölüm sonrası fotoğrafçılık, çocuk ölümlerinin yüksek olduğu ve fotoğrafın anma amacıyla temel bir araç hâline geldiği tarihsel bir bağlamda ortaya çıkmıştır. Bu görüntüler, ölümün basit temsilleri olmaktan çok, derin bir kayıp ve hatırlama duygusuyla yüklüdür. Fiziksel olarak artık var olmayan bir mevcudiyeti, duygusal ve görsel açıdan hissedilebilir kılmayı başarırlar. Bu tez aracılığıyla okuyucu, benim kişisel geçmişime doğru bir keşif yolculuğuna davet edilmektedir. Bu yolculuk, aile tarihime dair beklenmedik yönleri ortaya çıkarmış ve bazı figürlerin sanatsal üretimlerimde bilinçsizce nasıl yer aldığını görünür kılmıştır. Oyuncaklarıyla birlikte görüntülenen eski çocuk fotoğraflarına olan ilgim, bir dizi tesadüf sonucunda başladı. Bu görüntüleri resmederken, bu konunun aile tarihimin bir parçası olduğunu keşfettim. Bu farkındalık, söz konusu unsurları sanatsal üretimlerimin merkezine yerleştirmeme neden oldu. Bu tez, aileme yönelttiğim sorular sonucunda ortaya çıkan keşiflerle şekillenen kişisel bir yolculuğun hikâyesini anlatmaktadır. Başlangıçta planlanmamış olan bu süreç, zamanla kendiliğinden gelişen tutarlı bir anlatıya dönüşmüştür. Roland Barthes'ın Camera Lucida (Aydınlık Oda) adlı eserinden ilham alarak, aile fotoğraflarının; anılar ve duygularla yüklü olmalarının yanı sıra, kişisel ve ailevi geçmişimize dair bilinmeyen ya da unutulmuş yönleri de ortaya çıkarabileceğini inceledim. Barthes, bir fotoğraf aracılığıyla annesini yeniden keşfederken, aynı zamanda kendisiyle de derin bir bağ kurar. Benzer şekilde, bu tezde eski fotoğrafların incelenmesi, özellikle büyükannem ve hayatını kaybeden halam Esra'nın hikâyesi üzerinden anıları canlandırmayı ve geçmişe yeni bir bakış sunmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmanın temel sorusu şudur:“Varlık ile yokluk arasında, fotoğraflardan bize bakan kişileri resim sanatı aracılığıyla nasıl temsil edebiliriz?”Bu soru önemlidir çünkü sanatsal teknik ile algı kuramını bir araya getirir. Amaç, resmin yalnızca fotoğrafı yeniden üretmekle kalmayıp, özellikle bakış unsurunu öne çıkararak onun görsel ve duygusal etkisini nasıl zenginleştirebileceğini araştırmaktır. Bu araştırmanın temel hedefleri; fotoğraflardaki doğrudan bakışın etkisini anlamak, fotoğraflanan kişilerin izleyiciyle nasıl bir etkileşim hissi yarattığını incelemek, fotoğrafların resme aktarılma sürecini araştırmak ve hafıza ile kimlik temalarını ele alarak fotoğrafik imgelerin ve bunların resimsel dönüşümlerinin kimlik ve hafıza anlayışımıza nasıl katkıda bulunduğunu değerlendirmektir. Bu hedeflere ulaşmak için görsel analiz, tarihî ve çağdaş fotoğrafların ayrıntılı incelenmesi, fotoğraflardan ilham alan resimlerin üretilmesi ve fotoğraf ile resim üzerine yazılmış kuramsal metinlerin değerlendirilmesini bir araya getiren disiplinlerarası bir yöntem benimsenmiştir. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan“Resim Öncesindeki Fotoğraflar”, fotoğraflardaki doğrudan bakışı ve Viktorya dönemi pozlarının resim aracılığıyla yeniden canlandırılmasını ele almaktadır. İkinci bölüm olan“Erken Çocukluğun Temsili”, çocukların sanatta nasıl temsil edildiğini ve fotoğrafların sanatsal üretim için nasıl bir temel oluşturduğunu incelemektedir. Üçüncü bölüm olan“Bir Aile Fotoğrafı Etrafında Resimsel Bir Pratiği Keşfetmek”, resimde boşluk ve yokluk kavramlarını, hafızanın bir simgesi olarak oyuncak bebeği ve eski aile fotoğrafları aracılığıyla aile geçmişimi nasıl keşfettiğimi ele almaktadır. Sonuç olarak bu tez, fotoğrafın varlığı ve yokluğu aynı anda nasıl görünür kılabildiği üzerine bir düşünce sunmaktadır. Fotoğraf, kuşaklar arasında bir köprü görevi görmekte ve hafızanın ve kaybın karmaşıklığını anlamamıza ve kabul etmemize yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The art of photography, often perceived as a simple illustration of the present moment, actually possesses an endless depth and complexity of its own. This thesis explores the themes of absence and presence through the lens of post-mortem photography. Although this practice is intriguing, and at times unsettling, it reveals much about our relationship with memory and mortality. This study examines how these photographs serve not only as memories of the deceased, but also as silent testimonies to emotional bonds and family dynamics. Common during the nineteenth century, post-mortem photography emerged in a historical context marked by high infant mortality rates, when photography became an essential means of commemoration. Far from being mere representations of death, these images are imbued with a profound sense of loss and remembrance. They capture a presence that, although physically absent, remains emotionally and visually tangible. Through this thesis, readers are invited to embark on a journey of discovery into my own personal past. This journey revealed unexpected aspects of my family history and highlighted how certain figures unconsciously appeared in my artistic work. My interest in old photographs of children with their toys began through a series of coincidences. While painting these images, I discovered that this subject was deeply connected to my own family history. This revelation led me to incorporate these elements as central themes in my artistic practice. This thesis recounts a personal journey that gradually transformed into a genuine story shaped by the discoveries I made while questioning my family members. What began as an unplanned process evolved into a coherent narrative that developed naturally over time. Inspired by Roland Barthes' book Camera Lucida, I also explored how family photographs, often charged with memories and emotions, can reveal unknown or forgotten aspects of our personal and family histories. Barthes rediscovers his mother through a photograph, experiencing a profound connection and, in turn, a rediscovery of himself. Similarly, the exploration of old photographs in this thesis aims to revive memories and offer a new perspective, particularly through the story of my grandmother and my late aunt, Esra. The central question of this research is:“Between presence and absence, how can painting represent those who gaze at us from photographs?”This issue is crucial because it combines artistic technique with theories of perception. It seeks to explore how painting can not only reproduce but also enrich the visual and emotional experience of photography by emphasizing the gaze. The main objectives of this research are to understand the impact of the direct gaze in photographs; to analyze how photographed subjects create a sense of exchange with the viewer; to explore the translation of photographs into painting; and to examine the themes of memory and identity by studying how photographic images and their transformation into paintings contribute to our understanding of identity and memory. To achieve these objectives, a multidisciplinary methodology was adopted, combining visual analysis, detailed studies of historical and contemporary photographs, the creation of paintings inspired by photographs, and the examination of theoretical writings on photography and painting. This thesis is structured around three main chapters. The first chapter,“Photographs Prior to Painting,”explores the direct gaze in photography and the revival of Victorian poses through painting. The second chapter,“Depicting Early Childhood,”analyzes the representation of children in art using photographs as a basis for artistic creation. The third chapter,“Exploring a Pictorial Practice Based on a Family Photograph,”examines the use of reserve and absence in painting, the figure of the doll as a symbol of memory, and recounts how I discovered my family's past through old family photographs. Ultimately, this thesis reflects on how photography can simultaneously express presence and absence, serving as a bridge between generations and helping us understand and accept the complexity of memory and loss.