Bağımlılıkla mücadelede din öğretim programları ve ders kitaplarının rolü üzerine bir değerlendirme
An assessment of the role of religious teaching programs and textbooks in combating addictions choose your program
- Tez No: 861665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYYİD SANCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında bağımlılıkla mücadele noktasında Din Öğretim Programları ve Ders Kitapları'nın rolü incelenmiştir. Bu doğrultuda ilgili program ve kitaplarda bağımlılık konusu ile alakalı öğelere ne kadar yer verildiği, amaçlanan hedefleri gerçekleştirmedeki katkısı, verilen mesajların niteliği, etkinlik ve alıştırma gibi faaliyetlerin bağımlılıkla ilgili farkındalık kazandırma hususunda yeterliliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi modeli tercih edilmiştir. Yürütülen çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilgili alanyazın taranarak bağımlılık kavramı ile ilgili genel bir çerçeve oluşturulmuştur. Bağımlılık konusunun birey ve toplum için tehlikeli bir unsur olduğu, bu bağlamda bağımlılıkla mücadele hususunda farkındalık oluşturmanın önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, ilk ve ortaöğretim müfredatında yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler Dersleri'nin Öğretim Programları bağımlılık konusu ile ilişkili olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise söz konusu derslerin kitapları, bağımlılık konusunu işleyiş bakımından taranmıştır. Araştırma neticesinde Din Öğretim Programları ve Ders Kitapları'nda bağımlılık konusunun doğrudan ve dolaylı bir anlatım tarzı ile işlendiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda sonuç ve öneriler kısmında çalışma ilgili önerilere yer verilerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the role of Religious Education Programs and Textbooks in the fight against addiction has been examined. In this regard, it is aimed to reveal how much items related to addiction are included in the relevant programs and books, their contribution to achieving the intended goals, the nature of the messages given, and the adequacy of activities such as activities and exercises in raising awareness about addiction. Document analysis model, one of the qualitative research methods, was preferred in the study. The study carried out consists of three parts. In the first chapter, a general framework for the concept of addiction was created by scanning the relevant literature. It has been emphasized that addiction is a dangerous element for the individual and society, and in this context, the importance of raising awareness about the fight against addiction is emphasized. In the second part, the teaching programs of Religious Culture and Ethics, Life of Our Prophet and Basic Religious Knowledge Courses in the Primary and Secondary Education Curriculum were examined in relation to the issue of addiction. In the third section, the books of the courses in question were scanned in terms of their treatment of the subject of addiction. As a result of the research, it has been determined that the subject of addiction is discussed with a direct and indirect style of expression in Religious Education Curriculums and Textbooks. In this context, the research was completed by including suggestions regarding the study in the results and suggestions section.