Spor bilimleri öğrencilerinin okul iklimi algıları ile kariyer farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examination of school climate perceptions and career awareness levels of sports sciences students
- Tez No: 861666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı spor bilimleri öğrencilerinin okul iklimi algıları ile kariyer farkındalık düzeylerini incelemektir. Araştırmanın evrenini Iğdır Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler, örneklemini ise araştırmaya katılan 313 (% 58.2' si erkek, %41.8 si kadın) öğrenci oluşturmuştur. Veriler kişisel bilgi formu, Terzi (2015) tarafından geliştirilmiş“Okul İklimi Ölçeği”, Yaşar ve Sunay (2019) tarafından geliştirilmiş“Kariyer Farkındalık Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma verileri IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir Ölçeklere ait verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın ölçeklerine ait tanımlayıcı istatistikleri içeren aritmetik ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler için özelleştirilmiş tablolar oluşturulmuştur. Araştırma hipotezlerinin test edilebilmesi amacıyla farklılık analizleri için iki kategoriden oluşan değişkenlere Bağımsız Örneklem T-Test (Independent Samples T-Test), ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlere Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmış ve sürekli değişkenler arasındaki ilişkinin incelenebilmesi amacıyla da Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı (Pearson's r) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the perceptions of school climate and career awareness levels of sports science students. The population of the study consisted of students studying at the Faculty of Sport Sciences of Iğdır University, and the sample consisted of 313 (58.2% male, 41.8% female) students participating in the research. The data were obtained using the personal information form, the“School Climate Scale”developed by Terzi (2015), and the“Career Awareness Scale”developed by Yaşar and Sunay (2019). The research data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 program. Whether the data of the scales were suitable for normal distribution was examined through skewness and kurtosis values. Customized tables were created for the arithmetic mean, standard deviation, minimum and maximum values, which include descriptive statistics for the scales of the research. In order to test the research hypotheses, Independent Samples T-Test (Independent Samples T-Test) was applied to the variables consisting of two categories for difference analysis, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied to the variables with more than two categories, and Pearson Product-Moment Correlation was applied to examine the relationship between continuous variables. Coefficient (Pearson's r) was used.