65 yaş ve üzeri hipertansif bireylerde öz bakım, tedaviye uyum ve kırılganlık: Korelasyonel bir çalışma
Self-care, treatment adherence and frailty in hypertensive individuals aged 65 and over: A cross-sectional study
  1. Tez No: 861689
  2. Yazar: KÜBRA ÇİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA GÖK METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, 65 yaş ve üzeri hipertansif bireylerde öz bakım, tedaviye uyum ve kırılganlık düzeyini belirlemek ve bu değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkisini incelemektir. Bu korelasyonel araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniğinde 30 Kasım 2022-30 Eylül 2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma örneklemini, 65 yaş ve üzeri hipertansif bireyler (n=224) oluşturmuştur. Katılımcılara,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hipertansiyon Öz Bakım Ölçeği”,“Hill-Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği”ve“Edmonton Kırılganlık Ölçeği”yüz-yüze görüşme yoluyla uygulanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, medyan, bağımsız örneklem t testi, Mann Whitney U, ANOVA testi, Kruskal Wallis testi, çoklu lojistik regresyon analizi ve yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Bireylerin %66,5'i kadın olup, yaş ortalaması 75,61±6,03 yıldır. Katılımcıların %92,0'ının öz bakım düzeyinin yetersiz olduğu, tamamında tedaviye uyumsuzluğun bulunduğu, %20,5'inin hafif ve 6,7'sinin şiddetli kırılgan olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the level of of self-care, treatment adherence, and frailty in hypertensive individuals aged 65 and over and examine the relationship between these variables. This cross-sectional study was conducted in Geriatrics Outpatient Clinics of the University of Health Sciences Gulhane Training and Research Hospital between November 30, 2022, and September 30, 2023. The study sample consisted of individuals with hypertension aged 65 and over (n=224).“Participant Information Form”,“Hypertension Self-Care Scale”,“Hill-Bone Hypertension Treatment Adherence Scale”and“Edmonton Frailty Scale”were applied face-to-face. Data were analyzed using mean, standard deviation, minimum, maximum, median, independent sample t-test, Mann Whitney-U, ANOVA test, Kruskal Wallis test, multiple logistic regression analysis and structural equation model. 66.5% of the individuals were female, with a mean age of 75.61±6.03 years. 92% of the individuals had inadequate (0-69 points) self-care levels, and all of those had non-adherence to treatment, 20.5% of them were mild and 6.7% were severely frail.