Primipar annelere verilen bebek sakinleştirme eğitiminin annelik rolü algısı maternal bağlanma ve emzirme öz yeterliğine etkisi
The effect of infant soothing training given to primiparous mothers on perception of maternal role maternal attachment, and breastfeeding self-efficacy
  1. Tez No: 861690
  2. Yazar: GAMZEGÜL ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Araştırma primipar annelere bebeklerini sakinleştirmek amacıyla öğretilen 5S eğitim tekniğinin annelik rolü algısı, maternal bağlanma, emzirme öz yeterliliği, bebeğin ağlama ve uyku süresine olan etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda Mart 2023-Mart 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma Rize Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Nisaiye servisinde yatan, örnekleme dahil edilme kriterlerini karşılayan 41 girişim ve 43 kontrol grubu olmak üzere toplam 84 primipar anne ile gerçekleştirildi. Girişim grubuna ilk görüşmede 5S girişimlerini içerisinde barındıran Bebek Sakinleştirme Eğitimi, bebek kundaklama örtüsü, beyaz gürültü sağlayan sensörlü uyku arkadaşı ve eğitim kitapçığı kullanılarak yüz yüze verildi. Kontrol grubuna rutin uygulama dışında bir girişim yapılmadı. Veriler Anne ve Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu, Anlamsal Farklılık Ölçeği-Anne Olarak Ben, Maternal Bağlanma Ölçeği, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği, Bebek Uyku ve Ağlama Günlüğü ile toplandı. Araştırmada etik ilkelere uyuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to assess the impact of the 5S training technique, provided to primiparous mothers for soothing their infants, on maternal role perception, maternal attachment, breastfeeding self-efficacy, infant crying, and sleep duration. Material and Method: Conducted between March 2023 and March 2024, this randomized controlled experimental study involved 84 primiparous mothers (41 in the intervention group, 43 in the control group) admitted to the gynecology and obstetrics service of Rize State Hospital, meeting inclusion criteria. The Baby Soothing Training, comprising 5S interventions, was administered face-to-face in the intervention group, utilizing a baby swaddling blanket, a sleep companion emitting white noise, and a training booklet. The control group received routine care. Data were collected through the Maternal and Infant Descriptive Information Form, Semantic Differential Scale-Myself as Mother, Maternal Attachment Scale, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, and Infant Sleep and Crying Diary. Ethical principles were strictly adhered to.