0-6 yaş grubunda çocuğu olan ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rol tutumları ile çocuklarına kullandıkları dil arasındaki ilişki
The relationship between the gender role attitudes of parents with children in the 0-6 age group and the language they use with their children
  1. Tez No: 861721
  2. Yazar: AYKUT CAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırma 0-6 yaş grubunda çocuğu olan ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rol tutumları ile çocuklarına kullandıkları dil arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı-ilişki arayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini Görele'de ilçe merkezinde bulunan bir Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı bebek ve çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Örnekleme 644 ebeveyn alınmıştır. Verilerin toplanmasında 'Tanıtıcı Özellikler Soru Formu', 'Toplumsal Cinsiyet Rol ve Tutum Ölçeği' ve 'Toplumsal Cinsiyet İçeren Ebeveyn Sözel İfadeler Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler Mart 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında araştırmacı tarafından toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to determine the relationship between the gender role attitudes of parents with children in the 0-6 age group and the language they use towards their children. Method: This study is of descriptive-relationship type. The sample of the study consisted of parents of babies and children registered to a Family Health Center located in the district center of Görele. 644 parents were included in the sample. 'Introductory Characteristics Questionnaire', 'Gender Role and Attitude Scale' and 'Gender-Inclusive Parental Verbal Expressions Scale' were used to collect data. The data was collected by the researcher between March 2023 and August 2023.