COVİD-19 pandemisinde hemşirelerin çalışma ortamının değerlendirilmesi
The evaluation of the working environment of nurses in the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 861725
  2. Yazar: HAVVANUR ÖZGE TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ARDAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Covid-19 pandemisinde hemşirelerin çalışma ortamının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı nitelikte ele alınmış olup Manisa İl Sağlık Müdürlüğüne Bağlı olan Manisa Şehir Hastanesinde Kasım-Aralık 2023 tarihleri arasında 264 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelik İş İndeki-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği (Hİİ-HÇODÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Lineer Regresyon Analizi, Bağımsız Gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) ve PostHoc (Tukey, LSD) Analiz kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların, Hİİ-HÇODÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması 2,494±0,471(1-4 puan)'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the working environment of nurses during the Covid-19 pandemic. Methods: The research is of a descriptive nature and was conducted with 264 nurses at Manisa City Hospital, affiliated with the Manisa Provincial Health Directorate, between November and December 2023. The data collection tools used in the study were the Introductory Information Form and the Practice Environment Scale of the Nursing Work Index (the PES-NWI). Data analysis involved Linear Regression Analysis, Independent Groups T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and PostHoc (Tukey, LSD) Analysis. Results: The total average score of the participants from the PES-NWI is 2.494±0,471 (1-4 points).