Türkiye ve Avrupa ülkelerini üst düzey temsil eden Muaythai sporcularının sporda zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental endurance levels of Muaythai athletes representing Turkey and European countries at the highest level in sports
- Tez No: 861742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEM AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde spor ortamında yüksek performanslara ulaşmak için sporcunun zihinsel yeterliliğinin fiziksel yeterliliği kadar önemli olduğu kabul edilen bir gerçektir. Bu amaçla çalışmamızda Muaythai sporcularının zihinsel dayanıklılık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza, Avrupa Şampiyonasına katılan 120 erkek, 50 kadın olmak üzere toplam 170 elit Muaythai sporcusu katılmıştır. Zihinsel dayanıklılıklarını ölçmek için 4'lü Likert tipte 14 maddeden oluşan Sheard ve ark. tarafından geliştirilen Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 25 programına aktarılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan Türk elit Muaythai sporcularının güven alt boyutu ortalaması 19.21, kontrol alt boyutu ortalaması 9.78, devamlılık alt boyutu ortalaması 10.25 ve ölçek toplam puan ortalaması 39.24 olarak tespit edilmiştir. Avrupalı Muaythai sporcularının güven alt boyutu ortalaması 17.69, kontrol alt boyutu ortalaması 10.03, devamlılık alt boyutu ortalaması 10.43 ve ölçek toplam puan ortalaması 38.15 olarak tespit edilmiştir. Sporcuların ülkelere göre SZDE ve alt boyutlarından Güven alt boyutu toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi (p0.05). Cinsiyet, spor yılı, antrenman süresi ve millilik sayısına göre ölçek toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Elde edilen bulgular ve analizler sonucunda Türk sporcuların elit büyükler kategorisindeki sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin yüksek olduğu ve zihinsel dayanıklılıklarını müsabakalarda profesyonel olarak yönetebildikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that is accepted today that the mental competence of an athlete is as important as his physical competence in order to achieve high performances in the sports environment. For this purpose, our study aimed to examine the mental endurance levels of Muaythai athletes in terms of various variables. A total of 170 elite Muaythai athletes, including 120 men and 50 women, who participated in the European Championship, participated in our study. To measure their mental toughness, Sheard et al. The Mental Toughness Scale in Sports (SZDE) was developed by was used. The analysis of the obtained data was carried out by transferring them to the SPSS 25 program. The average of the confidence sub-dimension of the elite Muaythai athletes participating in the research was determined as 19.21, the average of the control sub-dimension was 9.78, the average of the continuity sub-dimension was 10.25 and the average total score of the scale was 39.24. European Muaythai athletes' mean confidence subscale was found to be 17.69, control subscale mean was 10.03, continuity subscale mean was 10.43, and the scale total score mean was 38.15. A statistically significant difference was detected between the athletes' SZDE and Confidence subscale total score averages according to countries (p0.05). No statistically significant difference was detected between the scale total score averages according to gender, sports year, training duration and nationality. As a result of the findings and analysis, it was concluded that the mental endurance levels of Turkish athletes in the elite senior category are high and they can manage their mental endurance professionally in competitions.