Seramik üretim süreçlerinin sürdürülebilirlik kapsamında incelenmesi ve dönüşümünün imkânları
Examination of ceramic production processes within the scope of sustainability and the possibilities of their transformation
- Tez No: 861743
- Danışmanlar: DOÇ. BURAK DELİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez seramiğin; kaynağından çıkarılmasından ürün haline geldiği süreçteki aşamaların sürdürülebilirlik kapsamında objektif araştırma bakış açısıyla tartışmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez madencilik faaliyetlerinden başlayarak akabinde seramik sektörünün karbon ayak izi, atık yönetimi, sorumlu üretim faaliyetlerini sürdürülebilirlik kavramı kapsamında incelemesi olacaktır. Çevresel bozulmalara karşı sürdürülebilir tavır geliştiren ve emsal teşkil edecek seramik sanat çalışma örneklerini araştırmak olacaktır. Seramik malzemenin tasarımı kapsamında çevresel bozulmalara karşı sürdürülebilir işlevsel ürün uygulamalarının neler olduğunu ortaya çıkartarak yaratıcı fikirlerin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde araştırmaya somut katkılar sağlayacağı düşünülen sürdürülebilir seramik atölye çalışmalarına yer verilerek bilgi paylaşımı yapılmıştır. Bu başlığın devamında bireysel seramik üretimi yapan atölye sahipleri ile konu mercek altına alınmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde denizyıldızı hikâyesinden esinlenerek korkutucu düzeni lehimize çevirmek için yürütülen minik özverili cesaret adımlarını anlatacaktır. Araştırmanın emsal teşkil etmesi açısından seramiğin üretim süreçlerinin sürdürülebilir uygulamalarının kontrol ve denetiminin yeterli seviyede olup olmadığını ortaya koymaktır. Bireysel seramik atölyelerin sürdürülebilir uygulamalar kapsamında eğitimlerle desteklenerek denetime tabii tutulması hususunda kuralların koyularak işlevsellik kazanmasının önemini vurgulanmış, bunun yanında seramik eğitimi veren üniversitelerin ve okulların sürdürülebilir seramik uygulamaları alışkanlıklarının kazandırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the stages in the process where the ceramic becomes a product from its source; with the objective research point of view within the scope of sustainability. In this context, starting from the mining activities of the thesis, the ceramic sector will examine the carbon footprint, waste management and responsible production activities within the scope of the concept of sustainability. To investigate examples of ceramic art work that will develop a sustainable attitude towards environmental degradation and will constitute a precedent. Within the scope of the design of the ceramic material, it is to ensure the spread of creative ideas by revealing what are the sustainable functional product applications against environmental degradation. In the later parts of the study, information was shared by including sustainable ceramic workshops, which are thought to provide concrete contributions to the research. In the continuation of this title, the subject is taken into consideration with the workshop owners who produce individual ceramics. In the fifth part of the research, he will tell the small steps of selfless courage, inspired by the story of the starfish, to turn the frightening order in our favor. In order for the research to constitute a precedent, it is to reveal whether the control and control of the sustainable practices of the production processes of ceramics is at an adequate level. The importance of establishing the rules for keeping individual ceramic workshops supported by trainings and subject to supervision within the scope of sustainable practices has been emphasized, and it aims to provide sustainable ceramic practices habits of universities and schools providing ceramic education. Qualitative research methods were used in the research.