'planlı ameliyatlarda çocuklara verilen web tabanlı eğitim ve terapötik oyun yönteminin ameliyat öncesi anksiyete ve korkuya ameliyat sonrası ağrı ve uykuya etkisi'
The effect of children oriented web-based education and therapeutic game method on preoperative anxiety and fear postoperative pain and sleep in planned surgeries
- Tez No: 861789
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Araştırma, planlı ameliyatlarda 7-12 yaş gurubu çocuklara evde verilen web tabanlı eğitim ve hastanede uygulanan terapötik oyun yönteminin, ameliyat öncesi anksiyete ve korkuya, ameliyat sonrası ağrı ve uykuya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, 15 Mayıs 2021- 20 Temmuz 2023 tarihleri arasında Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi çocuk cerrahisi kliniğinde planlı ameliyat olan 7-12 yaş arası çocuklar ile yapıldı. Örneklem, çalışma grubu n=37 ve kontrol grubu n=41 olmak üzere n=78 çocuktan oluştu. Çalışma grubundaki çocuklara; evde ameliyat süreci hakkında web tabanlı eğitim ve hastanede terapötik oyun yöntemi ile eğitim verildi. Kontrol grubundaki çocuklara serviste ameliyat öncesi hazırlıkla ilgili uygulanan rutin bakım ve bilgilendirme yapıldı. Verilerin toplanmasında, Çocuk ve Aileyi Tanıtıcı Veri Formu, Yale Modifiye Preoperatif Anksiyete Ölçeği Çocuk Formu (YMPAÖÇF), Çocuk Korku Skalası (ÇKS), Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği (ÇDDVDÖ), Wong-Baker Yüzler Ağrı Skalası (WBYAS) ve Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği (ÇUBÖ) kullanıldı. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Friedman testi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubundaki çocukların ameliyattan 30 dakika önce ve anestezi maskesi gösterildiğindeki anksiyete puanları, kontrol grubundakilere göre daha düşüktü (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted to determine the impact of home-based web training for children aged 7-12 undergoing planned surgeries and therapeutic play methods applied in hospitals on preoperative anxiety and fear, as well as postoperative pain and sleep. Materials and Methods: This study is a randomized controlled experimental study. The study was conducted with children aged 7-12 years who underwent planned surgery in the pediatric surgery clinic of Mugla Training and Research Hospital between 15 May 2021 and 20 July 2023. The sample consisted of n=78 children, n=37 in the study group and n=41 in the control group. Children in the study group were given web-based education about the operation process at home and therapeutic play method in the hospital. Children in the control group received routine care and information about preoperative preparation in the ward. Data were collected using the Child and Family Descriptive Data Form, Yale Modified Preoperative Anxiety Scale Child Form (YMPAÖÇF), Children's Fear Scale (CFS), Children's Emotional Expression Assessment Scale (CEEAS), Wong-Baker Faces Pain Scale (WBFPS), and Children's Sleep Disturbance Scale (CSDS). Data were analyzed using descriptive statistics, chi-square test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon signed-rank test and Friedman test. Results: Anxiety scores of children in the study group 30 minutes before surgery and when the anaesthetic mask was shown were lower than those in the control group (p0.05).