Aşk kumardır (7,5 dk. video) [Film (VHS video kaset)]
Love is gamble
- Tez No: 86183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
BÖLÜM I ÖZET Kısa film sinemada bir geçiş süreci değil, başlı başına bir türdür. Kısa film süre olarak kısa olmasına karşın çoğu zaman bir uzun metrajlı filmden anlam olarak daha uzun olabilir.Kısa film, yenilikçi ve deneysel tavrı ile bir anlamda ulusal sinemanın motorudur. Üstelik ticari bir yapıda olmadığı için, yaratıcıları ticari sinemanın klişelerine ya da“olması gerekenlerine”bağlı kalmak zorunda değildir.“Aşk Kumardır”filmi.reel görüntüler ile çizgi animasyon'un birlikte kullanıldığı bir film olma özelliği taşımanın yanısıra,konu bakımından aşk kavramının sorgulamaktadır... Aşk; insanlığın duygusal açıdan yoğunlukla yaşadığı bir olgudur... Kumar ise yine insanoğlunun yaşamsal süreç içinde her zaman karşılaştığı başka bir olgudur.. (piyango bileti.loto oynamak vs..) İşte bu iki olgunun bir potada birleşmesi sonucunda aşkında bir kumar olduğu görüşü savunulmuştur...
Özet (Çeviri)
SUMMARY What is short film? It's a unique kind of cinema. Short film is really short by time but many times longest then a normal (long) movie. Short film motorize the national cinema because short film makers are free for making some experiments or revalutionary explanations. Short film makers are free because short films are non-commercial. They don't have to fit rules or dishes of commercial normal movies. That's why they always try iiew things or shapes. The movie "Aşk Kumardır* is besides being a movie with real scenes and cartoons used in.also its subject inguiring the love concept... Love is a feed that the human being is experienced emotionally very intensive.. Gamble is another fact which human being always faced in life time (lottary ticket, loto..) As a result of mixing thase two facts in same pot, has been deforded that love is also a gamble... tCTTÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MFRKEZİ