Aday sınıf öğretmenlerinin akademik öz-yeterliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigating the academic self-efficacy of student teachers of primary school education according to different variables
  1. Tez No: 861941
  2. Yazar: DAVUT AÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN PALAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, aday sınıf öğretmenlerinin, akademik öz-yeterliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde bulunan Gaziantep Üniversitesi ve Kilis ilinde bulunan Kilis 7 Aralık Üniversitesi Eğitim Fakültesi sınıf öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencileri kapsamaktadır. Araştırma 113 erkek ve 303 kadın olmak üzere toplamda 416 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ekici (2012) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları ile elde edilen veriler SPSS 21 programına aktarılarak istatistiki analizler yapılmıştır. Sınıf öğretmeni adaylarının akademik öz-yetrelik ölçeği ve alt boyutlarına ilişkin puanlarının cinsiyet ve öğrenim göremekte oldukları üniversiteye göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla t-testi, sınıf düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ANOVA testi yapılmıştır. Ayrıca araştırmada elde edilen alt boyutlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlara bakıldığında; cinsiyet değişkenine göre Gaziantep Üniversitesi'nde akademik öz-yeterlik ölçeğinin girişkenlik boyutunda erkek aday sınıf öğretmenleri lehine olduğu , Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nde ise özgüven ve sınav boyutlarında erkek aday sınıf öğretmenlerinin lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sınıf düzeyi değişkenine göre Gaziantep Üniversitesi' nde girişkenlik boyutunda ikinci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerin lehinde anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Kilis 7 Aralık Üniversitesi' nde anlama boyutunda ise birinci sınıfta öğrenim göremekte olan öğrencilerin lehine; girişkenlik boyutunda ise 2., 3., ve 4. sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmış . Öğrenim görmekte oldukları üniversite değişkenine göre anlama, uygulama ve sınav boyutlarında Gaziantep Üniversitesi' nin lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Korelasyon analizi sonucu ise anlama ve çalışma boyutları arasında yüksek bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca akademik öz-yeterlik ölçeğinin geneli için yapılan analizlerde ise cinsiyet ve sınıf düzeyleri değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, academic self-efficacy of student teachers of primary school education academic was determined by examining different variables. The sample of the research was composed of student teachers of primary school education at the education faculties of Gaziantep University and Kilis 7 Aralık University. The number of the participants is 416 that consists of 113 male and 303 female students. Academic Self-Efficacy Scale that was translated to Turkish by Ekici (2012) was used in the research. The collected data was analysed statistically with SPSS 21 for Windows. To find out whether the student teachers' self-efficacy and its sub-dimension scores differ according to gender and university and according to grades (1st, 2nd, 3rd, and 4th) or not, t test and ANOVA were used respectively. Also, correlation analysis was applied to determine the relationship between the sub-dimensions of the self-efficacy scale. The results of the study show that there was a statistically significant difference between male and female student teachers at Gaziantep University in the initiative sub-dimension of the self-efficacy scale while the relationship between male and female students at Kilis 7 Aralık University was statistically significant in the self-confidence and examination sub-dimensions. In terms of grade variable, 2nd graders at Gaziantep University and 1st graders at Kilis 7 Aralık University had statistically significant scores in the understanding sub-dimension. 2nd, 3rd, and 4th graders at Kilis 7 Aralık University had statistically significant scores in the initiative sub-scale. In terms of university, there was a statistically significant difference between the student teachers at Gaziantep University and Kilis 7 Aralık University in the understanding, implementation, and exam sub-dimensions. According to the correlation analysis, there was a high correlation between the understanding and studying sub-scales. Also, there was no statistically significant difference between the student teachers in terms of gender and grades.