Deneysel endotoksemili buzağılarda intestinal biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of intestinal biomarkers in calves with experimental endotoxemia
  1. Tez No: 861977
  2. Yazar: GİZEM GÖNÜLVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Buzağılarda deneysel endotoksemi sürecinde intestinal biyobelirteçler kapsamında sitrulin, intestinal yağ asidi bağlayıcı protein (iFABP), zonulin konsantrasyonları ve intestinal alkalin fosfataz (IAP) aktivitesindeki değişimlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın hayvan materyalini 1-4 haftalık yaşlar arasında 6 sağlıklı Holstein ırkı erkek buzağı oluşturdu. Endotoksemi oluşturmak için E. coli 0111:B4; Sigma, lipopolisakkarit 1 µg/kg dozda, 100 ml %0,9'luk NaCl solüsyonu içinde çözdürülerek, intravenöz yolla 5 dakika içinde uygulandı. Buzağıların uygulama öncesi (0. saat) ve uygulama sonrası 0,5, 1, 2, 4, 8, 12, 24 ve 48. saatlerde kan alındı. Klinik muayene kapsamında vücudun tutuluşu, deri elastikiyeti, mukoz membranlar, kapiller dolum zamanı, göz küresinin orbita çukurluğundaki konumu, kalp ve solunum frekansı, vücut sıcaklığı, emme refleksi, mental refleks, ayağa kalkabilme durumu, dışkı karakteri değerlendirildi. Laboratuvar analizler kapsamında tam kan sayımı, kan gazları, rutin serum biyokimya testlerine ek olarak sitokinler (interleukin 1-β, interleukin 6, Tümör nekroz faktör-alfa), akut faz proteinleri (serum amiloid A, haptoglobin) değerlendirildi. İntestinal biyobelirteç olarak sitrulin, iFABP, zonulin konsantrasyonları ve IAP aktivitesi belirlendi. Bulgular: Buzağıların klinik skorlamaları zamana göre değerlendirildiğinde değişikliklerin daha çok 30. dakika ve 4. saat arasında gerçekleştiği ve genel olarak 12.
Özet (Çeviri)
Objective: The determination of changes in citrulline, intestinal fatty acid-binding protein (iFABP), zonulin concentrations and intestinal alkaline phosphatase (IAP) activity within the scope of intestinal biomarkers during the experimental endotoxemia process in calves. Materials and Methods: The animal material of the study consisted of 6 healthy male Holstein calves aged 1-4 weeks. To induce endotoxemia, Escherichia coli 0111:B4; lipopolysaccharide was dissolved in 100 ml of 0.9% NaCl solution at a dose of 1 µg/kg and administered intravenously in 5 minutes. Blood samples were taken from the calves at pre-application (0th hours) and at 0.5, 1, 2, 4, 8, 12, 24, 48th hours after administration. Clinical examinations included assessment of body posture, skin elasticity, mucous membranes, capillary refill time, position of the eye globe in the orbital cavity, heart and respiratory rates, body temperature, suckling reflex, mental reflex, ability to stand and fecal character. Laboratory analyses encompassed complete blood count, blood gases, routine serum biochemistry tests, along with evaluation of cytokines (interleukin 1-β, interleukin 6, tumor necrosis factor-alpha), acute-phase proteins (serum amyloid A, haptoglobin). As intestinal biomarkers, concentrations of citrulline, iFABP, zonulin, and IAP activity were determined.