Hemşirelik öğrencilerinin çocuk istismarı ve ihmali konusunda farkındalık ve duyarlılıklarının belirlenmesi
Determining the awareness and sensitivity of nursing students about child abuse and neglect
  1. Tez No: 861978
  2. Yazar: MENZİLE GENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇİÇEKOĞLU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma gelecekte aile ve toplumun sağlığının primer sorumlularından olacak hemşirelik öğrencilerinin çocuk istismar ve ihmaline ilişkin farkındalık ve duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmada kesitsel, tanımlayıcı/ilişkisel araştırma yöntemi kullanıldı. Araştırmanın örneklemini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi hemşirelik bölümünde eğitimine devam eden, araştırmaya katılmaya gönüllü olan hemşirelik öğrencileri oluşturdu (n=496). Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanması Ölçeği”,“Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği”ve“Çocuğa Yönelik Şiddete Duyarlılık Ölçeği”kullanılarak 24.09.2022-04.10.2022 tarihleri arasında yüz yüze toplandı. Araştırmaya katılan öğrencilerin %69.2'si kadın ve yaş ortalaması 20.26±1.48'dir. Öğrencilerin“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerinin Tanılanması Ölçeği”toplam puan ortalaması 3.59±0.36;“Çocuk İstismarı ve İhmali Farkındalık Ölçeği”toplam puan ortalaması 78.32±9.61 ve“Çocuğa Yönelik Şiddete Duyarlılık Ölçeği”toplam puan ortalaması ise 49.76±6.22 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the level of awareness and sensitivity of nursing students to child abuse and neglect. A cross-sectional, descriptive/relational research method was used in the research. The sample of the study consisted of nursing students who continued their education in the nursing department of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences and volunteered to participate in the research (n = 496). The data was collected face to face between 24.09.2022 and 04.10.2022 using the“Introductory Information Form”,“Identification of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect Scale”,“Child Abuse and Neglect Awareness Scale”and“Susceptibility to Violence Against Children Scale”. 69.2% of the students participating in the research are female and the average age is 20.26±1.48. The total mean of the students'“Identification of Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect Scale”was 3.59±0.36; The total score average of the“Child Abuse and Neglect Awareness Scale”was determined as 78.32±9.61, and the total score average of the“Violence Against Children Scale”was determined as 49.76±6.22. The correlation analysis revealed a statistically significant positive relationship between the scales at a moderate level.