Endotrakeal tüp kaf basınçlarının monitörize edilerek belirli aralıkta tutulmasının cerrahi sonrası öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı insidansı üzerine etkisi
The effect of monitoring endotracheal tube cuff pressures and keeping them within a certain range on the incidence of post-surgical cough, sore throat and hoarseness
- Tez No: 861983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜLSÜN PAMUK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mahmudova. Kh. Endotrakeal tüp kaf basınçlarının monitörize edilerek belirli aralıkta tutulmasının cerrahi sonrası öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı insidansı üzerine etkisi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD. Uzmanlık Tezi. Ankara 2024. Günümüzde kullanılan yüksek hacim-düşük basınçlı tüpler için güvenli kaf basınç aralığı 20-30 cmH2O olarak tanımlanmakla birlikte operasyon odalarında rutin kaf basıncı takibi yapılmamaktadır. Bu çalışmanın amacı kör olarak şişirilen kaflarla kaf basıncı takibi yapılarak şişirilen kaflar arasında anlamlı bir basınç farkı bulunup bulunmadığını ve eğer varsa bu basıncın trakea üzerindeki etkilerinin klinik olarak belirlenebilen boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük parametreleri üzerine etkisini araştırmaktır. Prospektif, randomize, kontrollü, çift kör çalışmaya dahil edilen hastalar kaf monitörizasyonu yapılarak basınçları kontrol altında tutulan çalışma grubu (n=163) ve kontrol grubu (n=100) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Çalışma grubu bir invaziv basınçölçer sistem ile sürekli monitörize edilmiştir. Buna ek olarak gruplara kör olan bir araştırmacı her iki grupta entübasyon yapıldıktan sonra, ekstübasyon öncesi ve uzun süren vakalarda entübasyon sonrası 3. saatte manometre yardımıyla endotrakeal tüp kaf basıncını ölçmüştür. Ameliyat sonrası hastalar, çalışma gruplarına kör bir başka araştırmacı tarafından (2. ve 24. saatte VAS skorlaması yardımıyla) boğaz ağrısı, öksürük ve ses kısıklığı açısından değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme Statistical Package for Social Sciences for Windows 20 (SPSS-IBM SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılarak yapılmıştır. 2. saat ve 24. saat boğaz ağrısının kaf basınç monitörizasyonu yapılan grupta anlamlı derece daha az olduğu görülmüştür (2. saat boğaz ağrısı için p=0,00 24. saat boğaz ağrısı için p=0,02). Ses kısıklığı ve öksürük açısından gruplar arasında bir fark tespit edilmemiştir. Manometre ölçümlerinin de aynı kapalı sistemdeki havayı kullanması nedeniyle basıncı düşürdüğü tespit edilmiştir, daha önce de bazı araştırmacıların belirttiği bu durumun niceliğinin daha detaylı çalışılması gerekmektedir. Sonuç olarak, intraoperatif ETT kaf basıncı monitörizasyonunun boğaz ağrısı ve bu ağrıya sebep olan mukozal iskeminin önlenmesinde etkili olabileceği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Mahmudova. Kh. The effect of monitoring endotracheal tube cuff pressures and keeping them within a certain range on the incidence of post-surgical cough, sore throat and hoarseness. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation. Thesis in Anesthesiology and Reanimation. Ankara 2024. Although the safe cuff pressure range for high volume-low pressure tubes used today is defined as 20-30 cmH2O, routine cuff pressure monitoring is not performed in operating rooms. The aim of this study is to investigate whether there is a significant pressure difference between blindly inflated cuffs and the cuffs inflated by controlling the cuff pressure aided by monitorization, and the effects of any detected pressure difference on the trachea using the clinically detectable parameters of sore throat, hoarseness and cough. The patients included in this prospective, controlled, randomized, double-blind study were divided into two groups: the study group whose cuff pressures were monitored continously (n = 163) and the control group (n = 100). The study group was constantly monitored with an invasive pressure monitoring system. In addition, a researcher who was blind to the groups measured the endotracheal tube cuff pressure with the help of a manometer after intubation in both groups, before extubation, and in long-term cases, at the 3rd hour after intubation. Postoperatively, patients were evaluated for sore throat, cough, and hoarseness using VAS scoring at the 2nd and 24th hour by another researcher blinded to the study groups. Statistical evaluation was made using the Statistical Package for Social Sciences for Windows 20 (SPSS-IBM SPSS Inc., Chicago, IL) program. Complaint of sore throat was observed significantly less at 2nd and 24th hours in the group with cuff pressure monitoring (p=0.00 for 2nd hour sore throat, p=0.02 for 24th hour sore throat). No difference was detected between the groups in terms of hoarseness and cough. It has been observed that manometer measurements also reduce the pressure due to the use of air in the same closed system. The quantity of this reduction, which some researchers have previously stated, needs to be studied in more detail. In conclusion, intraoperative ETT cuff pressure monitoring may be effective in preventing sore throat and the mucosal ischemia that causes this pain.