Siyasal-iktisadi bir kategori olarak para
Money as a political-economic category
- Tez No: 862110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA DÖNMEZ ATBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu çalışmanın temel tezi, iktisat disiplininin para gibi toplumsal yeniden üretimin merkezi bir fenomenini iktisadi kuramdan temelde dışlamış olduğudur. Bu nedenle paranın, iktisadi yaşamdaki önemine zıt bir biçimde görmezden gelinmiş olmasının nedenleri ve sonuçlarının ortaya koyulması hedeflenmiş, bunun iktisat disiplinin mahiyetini açıklığa kavuşturacak bulgular doğurması da öngörülmüştür. Parayı anlamak ve iktisada bu yolla bir varoluş ufku çizilmesini sağlayacak zihinsel çaba ise parayı tanımlamayı sorunsallaştıran bir fenomenoloji denemesi olarak belirmiştir. Bu amaçla herhangi bir tanımlama ediminin asgari unsurları üzerinden bir para tanımına ulaşılmaya çalışılmıştır. İnsanın bilme eylemi esas alınarak hakikat rejimleri ayrıştırılmıştır: Her tanım bir hakikat rejimi içinden yapılmaktadır. Bir hakikat rejimi olarak bilim kullanılarak yapılan para tanımının toplumsal iktidar- tahakküme tabi olduğu bilmeyi sahihleştirmeye dönük çabanın son iddiasıdır. İnsanı ve dünyayı bilmenin birbirinden ayırt edilmezliği tespiti, herhangi bir toplumsal fenomenin bir insan ve dünya tasarımı olmaksızın tanımlanamayacağı sonucuna varılmasını sağlamıştır. Dolayısıyla tezin sonraki iki temel meşgalesi, paranın tanımlanmasının ön koşulları olarak insan ve dünyasını tanımlamak olmuştur. İnsan için dünya, hiçliğin bir terkibe dönüştürülmesini sağlayan zaman kavramınca kuşatılmaktadır. Hitama/sona doğru bir canlı olarak insan, siyasal-iktisadi bir varlıktır. İktisat disiplini, nadiren bir dünya ve insan tasarımına dayandığından, insanı zaman açısından kavrayıp iktisat kuramının merkezi unsuru kılmak çabası istisnai biçimde Marksist iktisatta gözlemlenmiştir. Tanımlamanın asgari unsurları tespit edildikten sonra para iktisadının belli başlı gerilimleri kılavuzluğunda paranın bir tanımına varılmıştır. Buna göre, kastedilen kapitalist paradır. Kapitalist para, esasen burjuvanın siyasal tahakküm, imtiyaz ve satın alma tekeli oluşturan, insanın ölümle karakterize edilen zamansallığınca belirlenen toplumsal bağı tesis edici borçtur. İktisadi fenomenin bu çok elzem karakterinin iktisat kuramı tarafından görmezden gelinmesi, baktığı yerde kapitalizmi görmek istememesi arzusundan ileri gelmektedir. Dolayısıyla insanı bütün batıl bağlarından kurtarmaya yönelik özgürleşmeyi hedefleyen sahih bir iktisat, kapitalizmin merkezi fenomeni parayı kuramın çekirdeğine yerleştirip tüm iktisadi olguları zamanı esas alarak yeniden yorumlamalıdır.
Özet (Çeviri)
he main thesis of this study is that the discipline of economics has fundamentally excluded a central phenomenon of social reproduction such as money from economic theory. For this reason, it is aimed to reveal the reasons and consequences of the ignorance of money in contrast to its importance in economic life, and it is also envisaged that this will lead to findings that will clarify the nature of the discipline of economics. The intellectual effort to understand money and to draw a horizon of existence for economics in this way has emerged as an attempt at phenomenology that problematizes the definition of money. For this purpose, an attempt was made to arrive at a definition of money based on the minimum elements of any act of definition. Regimes of truth were differentiated based on the human act of knowing: Every definition is made through a regime of truth. The final claim of the effort to authenticate knowing is that the definition of money made using science as a regime of truth is subject to social power-domination. The indistinguishability of knowing the human and the world has led to the conclusion that any social phenomenon cannot be defined without a design of the human and the world. Therefore, the next two main preoccupations of the thesis are to define man and his world as preconditions for the definition of money. For man, the world is encompassed by the concept of time, which enables the transformation of nothingness into a constitution. As an entity towards the end, man is a political- economic being. Since the discipline of economics is rarely based on a design of the world and the human being, the effort to understand the human being in terms of time and make it the central element of economic theory has been exceptionally observed in Marxist economics. Once the minimum elements of the definition were established, a definition of money was arrived at, guided by the major tensions of monetary economics. Accordingly, what is meant is capitalist money. Capitalist money is essentially the debt that constitutes the bourgeoisie's monopoly of political domination, privilege, and purchase, which establishes the social bond determined by human temporality characterized by death. The fact that economic theory ignores this crucial character of the economic phenomenon is due to its desire not to see capitalism wherever it looks. Therefore, a genuine economics that aims to emancipate human beings from all superstitious ties must place money, the central phenomenon of capitalism, at the core of its theory and reinterpret all economic phenomena in terms of time.