Adolesanlarda serum vitamin B12 düzeyleri ile TSH düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum vitamin B12 levels and TSH levels in adolescents
  1. Tez No: 862131
  2. Yazar: ÖMER GÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE DUT, PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Tiroid fonksiyonları ile vitamin eksiklikleri arasında yapılan çalışmalarda VitB12 düzeyi ile farklı sonuçlar bulunmuştur. Ayrıca VitB12 ile ilgili yapılan çoğu çalışma erişkin yaş grubunu kapsamaktadır. Daha fazla çalışmanın yapılması tavsiye edilen bu konuda çalışmaların sınırlı olduğu adolesan yaş grubunda bu çalışmayı planladık. Gereç ve yöntem: Araştırmamız tek merkezli, tanımlayıcı, kesitsel ve retrospektif bir çalışma olup İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adolesan Polikliniğine genel kontrol muayenesi için 1 Mart 2022 - 1 Mart 2023 tarihleri arasında başvuran adolesanların hastane kayıt sistemi (PROBEL) üzerinden başvuruları retrospektif olarak incelendi. Herhangi bir mide veya barsak operasyonu geçirmemiş, VitB12 eksikliği ve tiroid fonksiyon bozuklukları için aktif ilaç kullanmayan, bilinen kronik hastalığı olmayan 10-19 yaş çalışma kriterlerine uygun 390 kişi tespit edildi. Doğum tarihleri, başvuru tarihleri, cinsiyetleri, boy, boy persentili, kilo, kilo persantili, vücut kitle indeksi ve vücut kitle indeksin persentil değerleri kaydedilerek biyokimyasal parametrelerden Hb, MCV, VitB12, TSH, sT4 (serbest T4), sT3 (serbest T3), anti-TPO değerleri incelendi. Veriler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Studies examining the relationship between thyroid functions and vitamin deficiencies have yielded varying results regarding vitamin B12 levels. Additionally, most studies on B12 vitamin primarily focus on the adult age group. Due to limited research in this area, particularly among adolescents, we planned this study to further investigate this topic. Materials and Methods: Our research is a single-center, descriptive, cross-sectional, and retrospective study conducted at the Adolescent Clinic of Istanbul Training and Research Hospital. Medical records of adolescents who presented for general check-ups between March 1, 2022, and March 1, 2023, were retrospectively examined via the hospital's registration system (PROBEL). A total of 390 individuals aged 10-19 years, without a history of gastric or intestinal surgery, not actively using medication for B12 vitamin deficiency or thyroid dysfunction, and without any known chronic illness, were identified. Birth dates, admission dates, genders, height, height percentiles, weight, weight percentiles, body mass index (BMI), and BMI percentiles were recorded. Biochemical parameters including Hb, MCV, Vitamin B12, TSH, sT4 (free T4), sT3 (free T3), and anti-TPO values were analyzed. Data analysis was performed using NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA). A p-value of