Uluslararası yük taşımacılığı yapan gemilerde çalışan personelin fiziksel aktivite düzeylerinin ve vücut kütle indekslerinin incelenmesi
Investigation of physical activity levels and body mass indexes of personnel working on international cargo transport ships
- Tez No: 862143
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Spor, Ulaşım, Public Health, Sports, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı; Uluslararası limanlara yük taşıyan gemilerde çalışan mavi ve beyaz yakalı pesonelin fiziksel aktivite (FA) düzeyleri, iş ve serbest zaman fiziksel aktivite leri için harcadıkları enerji, sedanter davranış süreleri ve vücut kütle indekslerinin (VKİ) çalıştıkları geminin limanlarda kalma süreleri (gün), geminin büyüklüğü ve gemide bulunan rekrasyonel aktivite olanakları gibi paremetrelere göre incelenmesidir. Bu araştırmaya uluslararası limanlara yük taşıyan gemilerde çalışan 18-64 yaşları arasındaki Türk uyruklu 136 erkek personelin katılması planlanmaktadır. Araştırmaya katılım gönüllülük esasına dayanan bu çalışmada verilerin 7 Ağustos 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında toplanması planlanmaktadır. Demografik ve kişisel bilgi formu, gemi ve sefere ilişkin bilgi formu, Fiziksek Aktivite Değerlendirme Anketi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi - Kısa Formu,Sedanter Davranış Anketi online olarak uygulanacaktır. Verilerin analizde; her bir değişken için normallik ve varyansların homojenliği test edilecek ve parametrik test varsayımlarının yerine gelmediği değişkenler non-paramerik testler kullanılarak analiz edilecektir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Chi-Square testi kullanılacaktır. Fiziksel aktivite düzeyi ile diğer değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde“Çoklu Doğrusal Regresyon Çözümlemesi Modeli”kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; Physical activity (PA) levels, energy spent for work and leisure physical activities, sedentary behavior times and body mass indexes (BMI) of blue and white-collar personnel working on ships carrying cargo to international ports (days) and the recreational activity possibilities on the ship are examined according to the parameters. It is planned that 136 male Turkish personnel between the ages of 18-64 working on ships carrying cargo to international ports will participate in this research. In this study, which is based on voluntary participation in the research, it is planned to collect the data between August 7, 2021 and December 31, 2021. Demographic and personal information form, ship and voyage information form, Physical Activity Evaluation Questionnaire, International Physical Activity Questionnaire - Short Form, Sedentary Behavior Questionnaire will be administered online. In the analysis of the data; Normality and homogeneity of variances will be tested for each variable and variables for which parametric test assumptions are not met will be analyzed using non-parameric tests. Chi-Square test will be used to compare categorical variables.“Multiple Linear Regression Model”will be used to examine the relationship between physical activity level and other variables.