A Case study for embankments over soft subsoils
  1. Tez No: 8622
  2. Yazar: SALİH CEM BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, öncelikle oldukça yeni bir inşaat malzemesi olan geogridler hakkında genel bir bilgi vermek, daha sonra ise bu malzemenin yumuşak zeminler üzerine inşa edilecek dolgularda başarı ile kullanılabileceğini göstermektir. Bu amaçla ilk olarak, geogridlerin kısa geçmişleri, üretim işlemleri ve çeşitli alanlardaki uygulamaları özetlenmiştir. Daha sonra malzemenin zemin stabilizasyonu amacı ile kullanımı derinlemesine incelenmiş ve sonuçta toplam oturmanın dolgu yüksekliğinin yüzde 10'unu geçmeyeceği ve yumuşak zemin tabakası/dolgu yüksekliği oranının 2.0 değerini aşmayacağı durumlarda kullanıma yönelik bazı tasarım diagramla rı sunulmuştur.vııı Son olarak bir uygulama örneğine yer verilmiştir. Menemen - Aliağa Demiryolu inşaat programında yer alan, derin bir kil tabakası üzerine inşa edilmesi gereken 6m. yüksekliğindeki dolguların, kademeli bir inşaat takvimi ve dolgu/zemin arasına yerleştirilen geogrid tabakaları ile stabilizasyonu sağlanmıştır. Kum drenleri ile hızlandırılmış olan konsolidasyon işleminin detayları tez kapsamı dışında kaldığından burada verilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is first to give a general introduction about geogrids as a relatively new geotechnical engineering material and then to show that they may successfully be used for the application of construction of embankments over soft subsoils. To do this, firstly, the history, the production process and several applications of geogrids are summarized. Then, soil stabilization concept with geogrids is deeply studied. At the end, some“easy to apply”design charts applicable to some basic cases where the settlement of the foundation is less than 10 per cent of embankment height, and subsoil depth/ embankment height ratio is less than 2.0, are given.VI Lastly, a case study of above discussed concept is given. A 6m height embankment underlaid by a deep clay layer on Menemen - Aliağa Railway is stabilized by means of geogrid layers placed between the embankment /soil interface and by the choice of a staged construction program with the use of sand drains. The details of the consolidation process which is accelerated by means of sand drains for the case study are considered to be beyond of the scope of this study and are not included herein.