The Conformational analysis of 2-thiocyanocyclohexanone derivatives
  1. Tez No: 8621
  2. Yazar: ŞERMİN ADAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEREZA VARNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sikloheksan ve sikloheksanon türevlerinin ikinci karbonuna bağlanan tiyosiyanat (-SCN) grubunun yapısal dengelemeleri incelenmiştir. Çalışmada sen tezi yapılan sikloheksanon ve türevleri, 2-tiyosiyanosikloheksanon 2-tiyosiyano-4-metansikloheksanon ve 2-tiyosiyano- 4-t-butil-sikloheksanon'dan oluşmaktadır. Bileşikler tiyosiyanat (-SCN) grubunun, 2-klorosikloheksanon türevlerine nükleofilik substitüsyonu ile elde edilmiştir. 2-tiyosiyanosikloheksanon bileşiğinde tiyosiyanat grubunun yapısal özellikleri 60 MHz ve 200 MHz NMR spektrometresi kullanılarak belirlenmiştir. Tiyosiyano grubunun yapısal serbest enerji değeri (aGscn) «-protonun tepe genişliği (W) ve yanal spin etkileşim sabiti (J) kullanılarak hesaplanmıştır. Sabit halkanın parametreleri ise cis ve trana- 2- tiyosiyano- 4- t-butilsikloheksanon bileşiklerinden elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar tiyosiyanat. grubunun yatay konumu belirgin olarak tercih ettiğini göstermektedir. Bu sonuç, 2-tiyofenilsikloheksanon türevlerinde gözlenen düşey tiyofenil terchine ters düşmektedir. Tiyosiyano grubunun yatay konumu tercih etmesinde en önemli etkenin, bu grubun rezonans formunda,- VII ( -S-C=N: < > -S=C=N: ) kükürt atomu üzerinde oluşan positif yük olduğu sanilmaktadir. Kükürt üzerindeki artı yük ile karbonit oksijeni üzerindeki eksi yük arasindaki çekici elektrostatik kuvvetler sonucu 2-nitro, 2-azido, ve 2-asetoksi sikloheksanon türevlerininde yatay konumu tercih ettikleri bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
This study concerns the determination of conformational behavior of the thiocyano (-SCN) group, when substituted at the «-carbon of a cyclohexanone ring, as well as some alkyl substituted cyclohexanone derivatives. Cyclohexanone and its derivatives synthesized for this study are 2-thiocyano- cyclohexanone, 2-thiocyano-4-methylcyclohexanone, and 2- thiocyano-4-i.-butylcyclohexanone. Synthesis of all three derivatives were, carried out by nucleophilic substitution of -SCN on the corresponding 2-chlorocyclohexanone derivatives. The. conformational behavior of the thiocyano group in 2-thiocyanocyclohexanone is determined by using both 60 MHs and 200 MHs NMR. The conformational free energy, (--Gscn), of the thiocyano group is calculated by using the band width (W) and the vicinal coupling constant (J) parameters of the «-proton. Cis and trans 2-thiocyano-4-£.-butylcyclohexanone are used as model compounds, from which NMR parameters for the rigid ring system is obtained. The conformational behavior for the thiocyano group determined from the experimental data, indicates a strong preference for equatorial oriention. Preference for the equatorial orientation of the thiocyano group is in contradiction with the results observed for 2-thiophenyl- cyclohexanone where strong axial orientation was observed.It is believed that, the driving force for the equatorial orientation is due to the formation of a positive charge on sulphur atom in its resonance forms, ( -S-C=N: > -S=C=H: ) The electrostatic attractive forces between the positively charged sulphur and the partially negative carbonyl oxygen can stabilise the equatorial conformer. It is known that due to similar attractive forces, the equatorial conformer dominate, in 2-nitro, 2-aside, and 2-acetoxycyclohexanone derivatives.