Sika'nın ziyadesi (ziyadetü's-sika)
  1. Tez No: 86224
  2. Yazar: YUSUF SUİÇMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SANDIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
m. ÖZET Sikaların rivayetlerinin hem metinlerinde hem de senetlerinde yer alan ve giderilmesi mümkün olmayan gizli ya da açık bir illetine rastlanmayan nisbî ziyâdelerini ifade eden ziyâdetü's-sika kavramı, hadis metodolojisinde önemli bir konuma sahiptir. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, kavramın içeriği ve doğuşu ele alınmış ve yeni bir tanımlaması yapılmıştır. Birinci bölümde, ziyâdelerin kaynaklandığı sebepler ve özelliklerine göre ziyâde çeşitleri örnekleri ile tanıtılmıştır. İkinci bölümde, hüküm açısından ziyâdeler ele alınmış ve bu konudaki farklı görüşler tanıtılmıştır. Ayrıca görüşlerle ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, sikaların ziyâdelerinin hadis ilmine olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY The concept of the Ziyâdât al thiqa (the additions of the trusted narrator) which expresses the relative additions, placing in the sanads and the hadith texts of the narrations of the trusted narrators without having any inevitable illat, both explicitly and implicitly has a very important stance in the methodology of Hadith. Our study consists of one introduction and three chapters: In the Introduction, the contents of the concept and its emergency were studied, and its a new definition has been done too. In the Chapter I, it is cleared up the reasons for the emergency of the additions; the various types of the ziyadats with their examples according to their features. In the Chapter n, the Ziyâdâts were held up according to the judgement (hukm), and the different opinions about that subject were introduced too. Furthermore, there is a appraise on these opinions. In the Chapter HI as a last, it is studied the influences of the Ziyâdât of the narrators on the Science of the Hadith both positively and negatively. vn