Tezkiretü'l-Bünyan ve Risale-i Mimariyye eserlerinde kullanılan sanat tarihi terimleri
The art history concepts of Tezkiretü'l Bünyan and Risale-i Mimariyye
  1. Tez No: 862268
  2. Yazar: BÜŞRA BETÜL TECİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Osmanlı sanat ve mimarlık tarihi üzerine yazılı kaynakların eksikliği, geçmiş dönemlerin sanatını inceleme, anlama ve sanatçılarını tanıma noktasında bir engel teşkil etmektedir. Bu bağlamda Osmanlı sanatı ve mimarlarına dair yazmalar, Tezkiretü'l Bünyan ve Risâle-i Mi'mâriyye, bahsedilen durumu aydınlatması adına öncelikli incelenmesi gereken eserlerdir. Alanında yazılmış, metin olarak elimizde bulunan yegâne bilgi ve yorum kaynaklarıdır. Bu kay­naklardan birincisi Tezkiretü'l-Bünyan Sinan'ın anılarını içermektedir. İkinci önemli kaynak ise Cafer Efendi tarafından Mimar Mehmet Ağa'nın yaşamıyla ilgili olarak yazılan Risâle-i Mimâriyye isimli kitaptır. Tezkire ve Risâle'nin şu ana kadar yapılmış mimarlık tarihi araştırmalarındaki yeri yanında, eserlerde geçen sanat tarihi kavramlarının incelenmesi, Osmanlı sanat tarihindeki yaklaşımlarının ortaya konulabil­mesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The lack of writtensources on thehistory of Ottoman art andarchitectureconstitutes an obstacle in examiningandunderstandingthe art of thepastandgettingtoknowitsartists. Inthiscontext, manuscripts on Ottoman art andarchitects, Tezkiretü'l Bünyan and Risâle-i Mi'mâriyye, arethesurvivingmanuscriptsthatshould be examinedprimarily in ordertoilluminatetheaforementionedsituation. Theyaretheonlyextantsources of informationandinterpretationthatwehave as a textwritten in thefield. Thefirst of thesesources, Tezkiretü'l-Bünyan, includesSinan'smemoirs. Thesecondimportantsource is thebookcalled Risale-i Mimariyyewrittenby Cafer Efendi aboutthe life of Architect Mehmet Ağa. Inadditiontotheplace of Tezkire and Risale in architecturalhistoryresearches, it is aimedtoexaminetheconcepts of art history in themanuscriptsandtorevealtheirapproaches in thehistory of Ottoman art.