Parkinson hastalarında boyun kaslarına uygulanan lokal vibrasyon uygulamasının posterior denge bozukluğu üzerine etkilerinin akut olarak incelenmesi
Acute investigation of the effects of local vibration applied to neck muscles on posterior balance disorder in Parkinson's patients
  1. Tez No: 862359
  2. Yazar: AYŞE YARENGÜL TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığı, özellikle bazal gangliondaki dopaminerjik nöron kaybı ile karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu kayıp, özellikle postüral stabilite gibi otomatik hareketlerde ilerleyici değişikliklere neden olur. Karmaşık motor fonksiyonları, özellikle de dengeyi iyileştirmek için etkili tedavi yöntemleri henüz yeterince belirlenmiş değildir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında ortaya çıkan postüral instabilite ve düşmeler, levodopaya zayıf bir yanıt gösterir, bu da hastaların günlük aktivitelerini tehlikeye atabilir ve fonksiyonel bağımsızlıklarını etkileyebilir. Postüral vertikal algıdaki yanlışlıklar, ayakta durma ve oturma sırasında posterior yönde eğilmeye neden olabilir; bu durum yaşla birlikte şiddetlenir ve yaşlı yetişkinleri geriye düşmeye daha yatkın hale getirir. Bu posterior yanlış algı, sonunda“retropulsiyon”olarak adlandırılır. Parkinson hastaları, postürdeki anormallikler, postüral instabilite ve dikeylik ile yataylık algısındaki görsel-uzamsal kusurlarla ilişkili olarak vertikal eksen üzerinde değişen eğimde belirtiler gösterirler. Sagittal düzlemde stabilite zorlukları gözlenir ve ileriye yönelik postüral ayarlamaların bozulmasıyla bu zorluklar artabilir. Parkinson hastalarında vücut eğikliğinin kontrolünün bozulmuş olduğu kesin olarak gösterilmiştir. Boyun kasları, özellikle suboksipital ve derin fleksör kaslar, vücudun uzayda algılanmasında ve postüral oryantasyonda önemli bir rol oynar. Parkinson hastalığına sahip bireylerde posterior denge bozukluğunu (geriye doğru denge bozukluğu) spesifik olarak değerlendiren ve boyun vibrasyon uygulamasının bu yönde etkilerini inceleyen bir çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı, Parkinson hastalarında boyun vibrasyon uygulamasının geri yöne olan etkilerini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda, bireylerde vibrasyon ve sham vibrasyon uygulaması öncesi ve sonrasında subjektif olarak düşme korkusu hissedip hissetmediklerini değerlendirecek; ayrıca objektif olarak posterior denge bozukluğu, posterior stabilite limitleri ve geri yönde yürüme testi ile subjektif postüral vertikal açıları akut olarak değerlendirilecektir. Lokal boyun vibrasyon uygulamasının ve sham lokal boyun vibrasyon uygulamasının; Parkinson hastaları üzerinde bu alanlarda etkisini incelemenin, bu alanda çalışan profesyonellere hem değerlendirme hem de tedavi konusunda rehberlik edebileceği düşünülmektedir. Çalışmaya dahil edilme ve dışlanma kriterlerini karşılayan pilot çalışma sonrası elde edeceğimiz örneklem büyüklüğü ile Parkinson hastalığına sahip bireyler katılacaktır. Tüm bireylerin posterior denge bozukluğu, postüral vertikal algıları, geri yürüme hızları, subjektif posterior denge bildirimleri, stabilite limitleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a neurodegenerative disease characterized by loss of dopaminergic neurons, especially in the basal ganglia. This loss causes progressive changes in automatic movements, especially postural stability. Effective treatment methods to improve complex motor functions, especially balance, have not yet been adequately established. Postural instability and falls that occur in later stages of the disease show a poor response to levodopa, which can compromise patients' daily activities and affect their functional independence. Inaccuracies in postural vertical perception can cause posterior leaning during standing and sitting; This condition worsens with age, making older adults more prone to falling backwards. This posterior misperception is eventually called“retropulsion.”Parkinson's patients show symptoms of abnormalities in posture, postural instability, and altered inclination on the vertical axis, associated with visuospatial deficits in the perception of verticality and horizontality. Stability difficulties are observed in the sagittal plane, and these difficulties may increase with disruption of forward postural adjustments. It has been conclusively shown that control of body curvature is impaired in Parkinson's patients. Neck muscles, especially the suboccipital and deep flexor muscles, play an important role in the perception of the body in space and postural orientation. There is no study that specifically evaluates posterior balance disorder (backward balance disorder) in individuals with Parkinson's disease and examines the effects of neck vibration application in this direction. The aim of this study is to evaluate the posterior effects of neck vibration application in Parkinson's patients. For this purpose, it will evaluate whether individuals subjectively feel fear of falling before and after vibration and sham vibration application; In addition, objective posterior balance disorder, posterior stability limits and subjective postural vertical angles will be evaluated acutely with the backward walking test. Local neck vibration application and sham local neck vibration application; It is thought that examining the effects of these areas on Parkinson's patients can guide professionals working in this field in both evaluation and treatment. Individuals with Parkinson's disease will participate in the study with the sample size we will obtain after the pilot study that meets the inclusion and exclusion criteria. Posterior balance disorders, postural vertical perceptions, walking speeds, subjective posterior balance reports, and stability limits of all individuals will be evaluated.