Uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkiler bakımından doğal afetler (Türkiye örneği)
Natural disasters in terms of international law and international relations (Türkiye as an example)
  1. Tez No: 862422
  2. Yazar: MUSTAFA ALKUTEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLAZİM İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, doğal afetlerin meydana geldiği zaman bölgesel ve uluslararası dayanışmanın rolünü ve ülkeler arasındaki doğal afetlerle mücadele için gerekli yardımların koordinasyonunu ve uluslararası hukukun insanî yardımları düzenlemedeki rolünü inceliyor. Ayrıca çalışma, bölgesel ülkelerin uluslararası kuruluşların bu konuda somut bir rol oynamadığı zamanlarda Türkiye'ye doğal afetlerle mücadelede sunduğu çeşitli destekleri ele almakta ve bölgesel afetlerden sonuç çıkarılacak fikirleri ve dersleri ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma silahlı çatışmalar, doğal afetler veya herhangi bir insani kriz sırasında insan haklarının korunması için insanî yardımların önemini vurgulamakta ve bölgesel ülkeler arasında üst düzey bir koordinasyon komitesi kurulmasını önermektedir. Araştırmaya göre, Türkiye'nin insanî yardımlardaki artan rolü, 2023 depremi sonrasında Türk yardım taleplerini karşılamak için uluslararası müdahale hızını önemli ölçüde etkilemiştir. Doğal afetlerin ve depremlerin dış politikayı değiştirdiği, doğal afetlerin yeni sosyal, ekonomik ve siyasi koşullar yarattığı ve jeopolitik kavramlar, fikirler ve çatışmalar ışığında değerlendirilebilecekleri vurgulanmaktadır. Diğer yandan, doğal afetlere yönelik artan endişelerin de nedenleri bulunmaktadır. Uluslararası toplumun, insan hayatını tehdit eden salgınlar gibi doğal afetlerle başa çıkmak için acil yeni fikirler ortaya koyması ve bunları uygulamaya dönüştürmesi gerekmektedir. Elbette, bu yardımların ulaştırılması için gerekli bir dizi önlem alınmalıdır, bunlar arasında koşulların sağlanması ve bunlara hükmeden prensipler ve yasaların oluşturulması da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of regional and international solidarity with Turkey during disasters, focusing on the humanitarian dimension of disaster and the importance of international law in disaster response. It highlights the efforts of regional countries at a time when international organizations have limited involvement in assisting Turkey, and it calls for the establishment of a high-level coordination committee among regional countries to create collective and effective efforts. The study also reveals the importance of providing humanitarian assistance to maintain human rights during armed conflicts, natural disasters, or any humanitarian crisis. It emphasizes Turkey's increasing role in humanitarian aid and its impact on the speed of international intervention to meet Turkish aid requests after the 2023 earthquake. The study also discusses how natural disasters can influence foreign policy and create political and military issues in light of geopolitical concepts and ideas. It considers both natural and human factors, as well as local and international political perspectives. Additionally, it addresses the growing concerns about natural disasters and their escalating frequency, drawing attention to the interest expressed by international and local organizations.