Neoliberal politikaların sürdürülebilir kalkınma ile ilişkisinin kurumsal imaj kapsamında incelenmesi
Examining the relationship between neoliberal policies and sustainable development within the scope of corporate image
  1. Tez No: 862421
  2. Yazar: PERİCAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÜNDÜZYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, tarihsel olarak orman yönetiminin sürdürülebilirliği ile başlamış, ancak zamanla daha geniş bir bağlama yayılmıştır. Günümüzde sürdürülebilirlik, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı, ekolojik denge, ekonomik denge ve gelecek nesil ihtiyaçlarını içeren çok yönlü bir konsepti ifade etmektedir. Bu evrim, çevresel ve sosyal sorumluluğun önemini vurgulamaktadır. Ekonomik sürdürülebilirlik, kaynakların etkin kullanımını, dengeli ekonomik büyümeyi ve adil gelir dağılımını vurgular, uzun vadeli sürdürülebilirlik ilkesini benimser ve yeşil enerji, atık yönetimi, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi önlemleri teşvik eder. Bu yaklaşım, çevreyi koruma, ekonomik büyümeyi dengeleme ve toplumun genel ekonomik refahını artırma amacını taşımaktadır. İktisadi sürdürülebilir kalkınma, geleneksel ekonomik büyüme odaklı kalkınma modellerinin aksine, ekonomik büyümenin yanı sıra çevresel sürdürülebilirliği ve toplumsal refahı da göz önünde bulunduran bir yaklaşımı temsil etmektedir. Kalkınma, genellikle ekonomik büyüme, toplumun refahı, yaşam kalitesi, eğitim ve sağlık gibi faktörlerle ilişkilendirilmektedir ve savaş dönemlerinde daha geniş bir perspektife sahip bir kalkınma anlayışı gelişmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde ekonomik büyüme ve kalkınma yaşanmış, ancak 1970'lerin ortalarında sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu dönemde, özellikle İngiltere'de Margaret Thatcher ve ABD'de Ronald Reagan'ın liderliğinde yükselen neoliberalizm ideolojisi, devlet müdahalesini azaltmayı, serbest piyasa koşullarını teşvik etmeyi ve özelleştirmeyi savunmuştur. Neoliberalizm, serbest piyasa ekonomisini savunarak devlet müdahalesini minimize etmeyi amaçlamaktadır, ancak bu ideolojinin etkileri ve tartışmaları ekonomik eşitsizlik ve sosyal hizmetlerin azaltılmasının toplumsal sorunlara yol açabileceği eleştirileriyle sürmektedir. Birçok tarafıyla yeni bir çağın başlamasına sebep olan pandemi gerçeği, sürdürülebilirliğin önemini bir kat daha belirginleştirmiştir. İnsanlığı bekleyen iklim tehlikelerinin önüne geçebilmek için zaman daralmaktadır. Sıfır karbonlu, ekosistemi koruyan, kaynakların kontrollü kullanıldığı bir hayata geçiş yapılması hayati önem taşımaktadır. Sürdürülebilir bir gelecek kolaylıkla elde edilebilecek bir hedef değildir, ancak başarılabilir bir süreçtir. Kurumsal firmalar, stratejileri, yapılanmaları, tedarik zincirleri, müşterileri, dijital dönüşümlerinden inovasyona kadar süreç içerisindeki tüm boyutları sürdürülebilirliği merkeze koyarak ele almaya başlamış ya da başlayacaktır. Son yıllarda kurumsal marka ve imajının odağına sürdürülebilirlik kavramını koyan hazır giyim firması Mavi, bu kapsamdaki çevre faaliyetleri açısından incelenmesi için bu çalışmanın örnek firması olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability historically began with the sustainability of forest management but has spread to a broader context over time. Today, sustainability refers to a multifaceted concept that includes sustainable use of natural resources, ecological balance, economic balance and future generation needs. This evolution highlights the importance of environmental and social responsibility. Economic sustainability emphasizes the efficient use of resources, balanced economic growth and fair income distribution, embraces the principle of long-term sustainability and promotes measures such as green energy, waste management, education and healthcare. This approach aims to protect the environment, balance economic growth and increase the general economic well-being of society. Economic sustainable development, unlike traditional economic growth-oriented development models, represents an approach that considers environmental sustainability and social welfare as well as economic growth. Development is generally associated with factors such as economic growth, social welfare, quality of life, education and health, and an understanding of development with a broader perspective has developed during war periods. There was economic growth and development in the post-World War II period, but problems arose in the mid-1970s. The ideology of neoliberalism, which rose during this period, especially under the leadership of Margaret Thatcher in England and Ronald Reagan in the USA, advocated reducing state intervention, encouraging free market conditions, and privatization. Neoliberalism aims to minimize state intervention by advocating a free market economy, but the effects and debates of this ideology continue with criticism that economic inequality and the reduction of social services can lead to social problems. The reality of the pandemic, which has caused the beginning of a new era in many aspects, has made the importance of sustainability even more evident. Time is running out to prevent the climate dangers that await humanity. It is vital to transition to a zero-carbon life that protects the ecosystem and uses resources in a controlled manner. A sustainable future is not an easily achieved goal, but it is an achievable process. Corporate companies have started or will start to address all aspects of the process, from their strategies, structures, supply chains, customers, digital transformations to innovation, by putting sustainability at the center. Mavi, a ready-made clothing company that has placed the concept of sustainability at the center of its corporate brand and image in recent years, was chosen as the sample company of this study to be examined in terms of environmental activities in this context.