Merkezi yönetimle yerel yönetimler arasında etkin hizmet-gelir bölüşümü açısından belediyelerimiz
Our municipalities from the perspective of active service-income dividing up between local and central goverment
- Tez No: 86248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
02. Özet Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de yerel yönetimler, nüfus artışı, kentleşme, devlet anlayışındaki gelişmeler ve demokratik bilincin artması gibi etkenlerle yönetim sistemimiz içinde önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde yerel yönetimler içerisinde belediyeler, üstlendikleri görevler, sahip oldukları mali kaynaklar, çoğu zaman önemli bir istihdam kapısı olmaları, demokratik katılımın ilk basamağım teşkil etmeleri itibariyle diğer yerel yönetim birimlerinden farklı bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, yerel yönetimlerle (özellikle belediyelerle) merkezi yönetim arasında görev-kaynak bölüşümü ve bu bölüşümündeki etkinlik incelenmektedir. Birinci bölümde, yerel yönetimle ilgili temel kavramlar ve ülkemizde yerel yönetimler kısaca ele alınmaktadır. İkinci bölümde, kamu hizmetlerinin etkinliği açısından yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasında görev-kaynak bölüşümü, konuyla ilgili teorik yaklaşımlar, dağıtım kriterleri ve ilkeleri, kamu hizmetlerinin yürütülme şekilleri, belediye görevlerinde ve gelirlerindeki gelişmeler, bu konudaki çeşitli ülke uygulamaları ve ülkemiz uygulaması incelenmektedir. Üçüncü bölümde belediyelerin etkinliğini belirleyen unsurlarla, genelde yerel yönetimlerin, özelde belediyelerin vergilendirme yetkisi analiz edilmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde hizmet-kaynak bölüşümü ile ilgili konular, cari mevzuat açısından ele alınarak çözüm önerileri getirilmiştir. Bu konuyla ilgili olarak vurgulanması gereken en önemli nokta, ülkemizde teorik ve ampirik çalışmaların yetersiz olduğu ve sağlıklı istatistiki verilere ulaşılamadığıdır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary On factors such as urbanization, population explosion, progress in state mentality and democracy, local governments in our country, as all the world over, have great importance in the system of government. In the system, municipalities are more important then the others because of the responsibilities and financial resources they have and mostly being employer. In this work, intergovernmental division mission and source in our country and efficiency of division mission and source between local governments (especially municipalities) and central government is examined. In the first part, main concepts of local governments and local governments in our country is taken up. In the second part, from the angle of efficiency of civil sevices, the division of mission and source between local governments and central government, theoretical approaches, the criterions and principles of distribution, the way of carrying out of civil service, the progress of income and mission of municipality and practice of these in several countries and in our country are examined. In the third part, the points that determine the activity of municipalities, local taxation in general and especially for municipalities are analyzed. In this work, the matters connected with our country are taken up and solution offers are presented from the angle of current regulations. The most impotant point connected with this matter which is necessary to emphasize is that in our country theoretical and emprical efforts aren't enough and true statistical datum can not be obtained. DC