Baş boyun kanserlerinde radyasyon tedavisine cevap ve radyotoksisitede uzun kodlamayan RNA (lncRNA)'ların rolü
Role of long non-coding RNAs (lncRNAs) in response to radiation therapy and radiotoxicity in head and neck cancers
- Tez No: 862488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇIRAKOĞLU, DR. SEDA EKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Radyasyon Onkolojisi, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Radiation Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Baş boyun kanseri (BBK) dünya çapında en çok rastlanan kanser tiplerinden biridir. Genellikle tümör yerleşimi larenks, nazofarenks, orofarenks, nazal kavite olan bu hastalığın tedavisi cerrahi, radyoterapi ve kemoradyoterapidir. Hastalığın ilerlemesinde ve tedaviye yanıtta uzun kodlamayan RNA (lncRNA), mikroRNA (miRNA) gibi etkenlerin rolü vardır. Bu çalışmada, birçok kanser türünde onkogenik etkisi olduğu bilinen bir lncRNA olan PCAT6'nın BBK'deki ifadesini ve radyasyon yanıtına etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, BBK tanısıyla, radyoterapi ve kemoradyoterapi uygulanan 15 hasta ve 12 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalardan tedavi öncesi, ortası ve sonunda ve kontrol grubunu oluşturan bireylerden alınan kan örneklerinden RNA izolasyonu yapıldı. RNA örneklerinden tek adım enzim sistemi kullanılarak cDNA sentezi ve gerçek zamanlı polimeraz zincir tepkimesi (GZ-PZT) yapılarak PCAT6 geninin ifadesi analiz edildi. PCAT6 ifadesinin hastalarda tedavi öncesinde kontrol grubuna göre 3,07 kat arttığı, tedavi sırasında da artmaya devam ettiğini gözlemlendi. PCAT6 ifadesi tedavi ortasında tedavi öncesine göre %6,5; tedavi sonunda tedavi ortasına göre %11,9 ve tedavi sonunda da tedavi başlangıcına göre %19,2 artmıştır. Sonuç olarak, PCAT6'nın diğer kanserlerde olduğu gibi BBK'de de onkogenik etkisi olabileceği ve radyasyon yanıtında ifadesinin değişebileceği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Head and neck cancer (HNC) is one of the most common types of cancer worldwide. It is usually located in the larynx, nasopharynx, oropharynx, and nasal cavity and is treated with surgery, radiotherapy, and chemoradiotherapy. Factors such as long non-coding RNA (lncRNA) and microRNA (miRNA) play a role in disease progression and response to treatment. In this study, we investigated PCAT6 expression, a lncRNA known to have oncogenic effects in many cancer types, and its effect on radiation response in HNC. The study included 15 HNC patients who underwent radiotherapy and chemoradiotherapy and 12 healthy individuals. RNA was isolated from blood samples obtained from the patients before, during and at the end of treatment and the healthy subjects. cDNA was synthesized and PCAT6 expression was analyzed by Real Time polymerase chain reaction (PCR) using a one-step enzyme system. PCAT6 expression was increased by 3.07-fold in patients compared to the control group before treatment and continued to increase during treatment. PCAT6 expression increased by 6.5% at mid-treatment compared to pre-treatment, 11.9% at the end of treatment compared to mid-treatment and 19.2% at the end of treatment compared to the beginning of treatment. In conclusion, we can suggest that PCAT6 may have an oncogenic effect in HNC similar to other cancers and its expression may change in response to radiation.