Evli bireylerde kök aile ilişkileri ve benliğin ayrışması
Root family relationships and dissociation of the self in married individuals
- Tez No: 862493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; evli bireylerde kök aile ilişkileri ve benliğin ayrışması değişkenlerini incelemektir. Çalışmanın örneklem grubu 350 kişiden oluşmaktadır. Araştırma evreni kapsamında seçilen örneklem grubu olasılıklı örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmaya katılan (206 kadın ve 144 erkek) toplam 350 evli bireyden; Aile Uyum Yeteneğini ve Birliğini Değerlendirme Ölçeği- IV, Benliğin Ayrımlaşması Ölçekleri aracılığı ile veri toplanmıştır. Araştırmaya katılım gönüllülük esasına dayalı gerçekleşmiştir. Evli bireylerde kök aile ilişkilerinin benliğin ayrışmasına etkisi konusu incelenirken veriler nicel araştırma yöntemi ile toplanmış olup çalışmada ilişkisel tarama metodu kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS 27 yazılımı kullanılarak sonuçlanmıştır. Ölçeklerin güvenilirlik düzeyi Cronbach Alfa katsayıları ile değerlendirilmiştir. Ve bu değerlerin 0.60'ın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ışığında kök aile yapısının dengeli ve bireye alan açan bir düzen içerisinde olmasının, bireyin benlik algısını olumlu anlamda beslediği, şekillendirdiği ve özerk alanı içerisinde çift ilişkisine olumlu yansımalarını görmek mümkündür. Araştırma sonuçlarının korelasyon analizi incelendiğinde; kök aile ilişkileri ve benliğin ayrımlaşması arasında pozitif yönde korelasyonlar saptanmıştır. Diğer bir ifade ile kök aile içerisinde kaos, katılık, bağlantısızlık ve iç-içe geçmişlik benliğin ayrımlaşmasını negatif yönde etkilenirken, aile içerisinde esneklik, birlik, iletişim, ben pozisyonu gibi kavramlar ön plana çıktığında benliğin ayrımlaşmasının pozitif yönde etkilediğini söylemek mümkündür. Evli bireylerin katılım gösterdiği bu çalışmadan hareketle bireyin kök aile yapılanmasının yeni kurulan birlikteliğe ve bireyin çekirdek ailesine katkısının büyük olduğunu göstermektedir. Evli bireylerde kök aile ilişkilerinin kaos, katılık ve iç-içe geçme bileşenlerinden beslenmediği durumlarda kişinin benliğini ayrıştırmasını ve kendi özerk alanında benliğine dair keşifler yapmasını mümkün kıldığı söylenilebilir. Araştırma sonuçları tartışılırken ilgili alan yazın dikkate alınmış ve bu yönde yapılacak çalışmalara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; To examine the variables of root family relationships and separation of self in married individuals.The sample group of the study consists of 350 people. The sample group selected within the scope of the research population was determined by the probability sampling method. Of the total of 350 married individuals who participated in the research (206 women and 144 men); Data were collected through the Family Adaptability and Unity Assessment Scale-IV and the Differentiation of Self Scales. Participation in the research was on a voluntary basis. While examining the effect of family roots relationships on the separation of self in married individuals, data were collected by quantitative research method and the relational screening method was used in the study. Data analyzes were concluded using SPSS 27 software. The reliability level of the scales was evaluated with Cronbach Alpha coefficients. And these values were found to be above 0.60. In the light of the data obtained from the research, it is possible to see that the root family structure is balanced and creates space for the individual, positively nourishes and shapes the individual's self-perception, and has positive reflections on the couple relationship within its autonomous field. When the correlation analysis of the research results is examined; Positive correlations were found between family roots and differentiation of self. In other words, it is possible to say that while chaos, rigidity, disconnection and intertwinedness affect the differentiation of the self negatively within the root family, when concepts such as flexibility, unity, communication and self-position come to the fore within the family, the differentiation of the self affects the differentiation positively. Based on this study, in which married individuals participated, it shows that the individual's root family structure has a great contribution to the newly established union and the individual's nuclear family. It can be said that in married individuals, in cases where root family relationships are not fed by the components of chaos, rigidity and intertwining, it is possible for the individual to separate his/her self and make discoveries about his/her self in his/her own autonomous field. While discussing the research results, relevant literature was taken into account and suggestions were made for future studies and researchers in this direction.