Minimizing the presuppositions of Russell's theory of descriptions in 'On Denoting'
'On Denoting'de Russell'ın betimlemeler kuramının öndayanaklarının azaltılması
  1. Tez No: 862496
  2. Yazar: CENK ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez, Bertrand Russell'ın Betimlemeler Kuramının“On Denoting”(OD) adlı makalesinde sunulan öndayanaklarını azaltmaya çalışmaktadır. Kuramın hedeflerini, yararlarını ve karşıt kuramlarını açıklayarak OD'nin ayrıntılı, paragraf bazında analizini yapıyoruz. Bununla birlikte, Russell'ın kuramı sunuşu, belirsiz terminoloji ve temel analitik odak noktasından ara sıra sapmalar nedeniyle zorluklara yol açmaktadır. Bu durum, OD'nin argümanlarının ve tanımlarının doğru yorumlanmasına ilişkin önemli tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu tartışmalar arasında ünlü Gray's Elegy Argümanının incelenmesi de yer alıyor. Analizimiz, argümanın sözel ifadesinin yeniden kurgulanmasının geçerliliğini ortaya çıkardığını ve daha yakından incelendiğinde birbiriyle bağlantılı iki argümana ayrıldığını öne sürüyor. Bu argümanla ilgilenmek, Russell'ın meydan okumayı planladığı önermeleri aydınlatmanın yanı sıra ve onun, kuramın doğrudan kapsamının ötesine geçen, Betimlemeler Kuramını geliştirme motivasyonlarını ortaya çıkarır. Ancak bu motivasyonlar nedeniyle istemeden de olsa kurama yabancı unsurlar yüklenmiş olur. Çalışmamızda, kuramın ayrılmaz bir parçası olan öndayanaklarla ile OD'ye dışarıdan dahil edilen öndayanaklar arasında ayrım yapıyoruz. Amacımız, kuramsal yapılara bütünsel olarak uygulanabilecek yeni bir öndayanak kavramsallaştırması sunmaktır. Bu yaklaşım, OD'de mevcut olmasına rağmen esasen kurama katkıda bulunmayan öndayanakları tespit etmemizi ve ortadan kaldırmamızı sağlar. Bu konu dışı öndayanakları ortadan kaldırarak ve ilgili ancak vazgeçilmez olmayanları yeniden değerlendirerek, Russell'ın Betimlemeler Kuramını düzene koyuyoruz, böylece daha özlü, odaklanmış ve daha sarsılmaz bir kuramsal çerçeveye ulaşıyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis endeavors to reduce the presuppositions inherent in Bertrand Russell's Theory of Descriptions as presented in“On Denoting”(OD). We conduct a detailed, paragraph-by-paragraph analysis of OD, elucidating the theory's objectives, its contrasting theories, and its merits. Nonetheless, Russell's presentation of the theory introduces complications due to imprecise terminology and occasional divergences from the core analytical focus. This has sparked considerable debate regarding the accurate interpretation of OD's arguments and definitions. Among these debates is the examination of the infamous Gray's Elegy Argument. Our analysis posits that a rephrasing of the argument's verbal expression reveals its validity, which, upon closer inspection, bifurcates into two interconnected arguments. Engaging with this argument illuminates the propositions Russell intends to challenge and uncovers his motivations for developing the Theory of Descriptions, which extend beyond the theory's immediate scope. However, these motivations inadvertently burden the theory with extraneous elements. In our study, we differentiate between presuppositions integral to the theory and those extraneously incorporated into OD. Our aim is to introduce a novel conceptualization of presupposition that is applicable to theoretical constructs holistically. This approach enables us to identify and discard presuppositions that, while present in OD, do not contribute to the core theory. By removing these extraneous presuppositions and reevaluating those that are pertinent but not indispensable, we streamline Russell's Theory of Descriptions, thereby achieving a more concise, focused and invulnerable theoretical framework.