Gems tabanlı afet eğitimi: Birleştirilmiş sınıf örneği
Disaster education based on gems: A multigrade classroom example
  1. Tez No: 862607
  2. Yazar: SEDA ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN ÇEVİK KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın genel amacı GEMS tabanlı afet eğitimi etkinliklerinin birleştirilmiş sınıfta öğrenim gören ilkokul öğrencilerinin sosyal becerilerine, sosyal problem çöme becerilerine ve kavramsal gelişimlerine etkisini incelemektir. Araştırmada karma desen türlerinden nitel yaklaşımın baskın olarak kullanıldığı ve nitel yaklaşımın nicel yaklaşımla desteklendiği eş zamanlı karma yöntemler araştırması deseni kullanılmıştır. Araştırmada nicel veri toplama araçları olarak öğrencilerin sosyal becerilerindeki değişimi tespit etmek amacıyla“Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veri toplama araçları olarak öğrencilerin ve velilerin süreci değerlendirmeleri için hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formları”kullanılmıştır. GEMS tabanlı etkinlikler kapsamında öğrencilerin etkinlikleri değerlendirmeleri için hazırlanan“Yarı Yapılandırılmış Öğrenci Günlükleri”yer almıştır. Araştırma, Mardin ili Kızıltepe ilçesi birleştirilmiş sınıfta öğrenim gören 30 öğrenci ile yürütülmüştür. İlkokul ders öğretim programlarında yer alan kazanımlara uygun olarak hazırlanan 6 haftalık GEMS tabanlı afet eğitimi etkinlikleri oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler, SPSS 22.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma grubuna uygulanan ön test ve son test puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümü ile ilgili veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Uygulama sürecinde işlenen GEMS tabanlı afet eğitimi etkinlikleri sonrasında ilkokul öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin anlamlı düzeyde arttığı gözlemlenmiştir. İlkokul öğrencilerinin sosyal problem çözme becerilerine ilişkin ön kodlar ve son kodlar arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, uygulanan etkinlikler, öğrencilerin sosyal becerisi ve sosyal problem çözme becerisine ve kavramsal gelişimine yönelik olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Bu durum GEMS tabanlı afet eğitimi etkinliklerinin birleştirilmiş sınıflarda uygulanabilirliğini ortaya koymaktadır. GEMS tabanlı afet etkinliklerinin disiplinler ötesi çalışma imkânı sunması, birleştirilmiş sınıflarda yapılacak uygulamalara yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of GEMS-based disaster education activities on the social skills, social problem-solving skills, and conceptual development of primary school students in a multigrade classroom. In the study, a simultaneous mixed methods research design, in which the qualitative approach was used predominantly and the qualitative approach was supported by a quantitative approach, was used. The study used the“Social Skills Assessment Scale”as quantitative data collection tools to determine the change in students' social skills. As qualitative data collection tools,“Semi-structured Interview Forms”prepared for students and parents to evaluate the process were used. Within the scope of GEMS- based activities,“Semi-structured Student Diaries”were prepared for students to evaluate the activities. The research was conducted with 30 students studying in a multigrade class in Kızıltepe district of Mardin province. The 6-week GEMS-based disaster education activities prepared by the learning outcomes in the primary school curriculum were created and implemented. The quantitative data obtained from the study were analyzed using SPSS 22.00 software. Wilcoxon Signed Ranks test was used to compare the pre-test and post-test scores applied to the research group. The data related to the qualitative part of the research were subjected to content analysis. It was observed that the social skill levels of primary school students increased significantly after the GEMS-based disaster education activities. Significant differences were found between the pre-codes and post-codes of primary school students' social problem-solving skills. According to the research results, the applied activities revealed a significant difference in students' social skills, social problem solving-skills, and conceptual development. This situation reveals the applicability of GEMS-based disaster education activities in multigrade classrooms. The fact that GEMS- based activities have the opportunity to work transdisciplinary can be a guide for the applications to be made in multigrade classrooms.