Technology and financial development: Evidence from Liberia
Teknoloji ve finansal gelişme: Liberya'dan kanıtlar
- Tez No: 862621
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN AKÇAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bugün, araştırmacılar ve politika yapıcılar, teknolojinin finansal işlemleri ne ölçüde etkilediğini veya nasıl etkilediğini anlamak istemektedirler. Ülkenin ekonomik genişleme ve finansal kapsayıcılığını nasıl etkilediğini anlamak için teknolojinin özellikle mobil para ve internet erişimi şeklindeki etkisini anlama ihtiyacı bulunmaktadır. Bu tezin nihai amacı, 1991'den 2021'e kadar olan zaman serisi verilerini kullanarak Liberya'da teknoloji ile finansal gelişme arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Teknoloji, Mobil Hücresel Abonelikler ve İnternet Penetrasyonu kullanılarak ölçülmekte, finansal gelişme ise Net İç Borç ve Para Arzı kullanılarak ölçülmektedir. Ampirik sonuçlardan, bulgular Liberya'da teknoloji ile finansal gelişme arasında para arzı ve net iç kredi kullanılarak finansal gösterge olarak hem kısa hem de uzun vadeli olarak önemli bir negatif ve pozitif ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma sürdürülebilir, verimli ve etkili bir finansal sistem oluşturmak için teknolojiyi dahil etmenin önemini vurgulamaktadır. Bu, hükümetin Liberya'da finansal faaliyetleri artırmak için teknolojiyi dahil etmek suretiyle güvenli bir ortamı sağlamasını ve teşvik etmesini gerektirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, researchers and policymakers want to understand how or to what extent does technology influence financial transactions. There is a need to understand how technology, specifically in the form of mobile money and internet access, has affected economic expansion and financial inclusion in the country. The ultimate objective of this thesis is to assess the relationship between technology and financial development in Liberia using time series data from 1991 to 2021. ARDL model and bound tests were used to examine the relationship between technology and financial development. Technology is measured using Mobile Cellular Subscriptions and Internet Penetration while financial development is measured using Net Domestic Credit and Money Supply). From the empirical results, the findings indicate that there exists a negative and positive significant relationship between technology and financial development in Liberia using money supply and net domestic credit as a financial indicator in both short term and long-term. Ultimately, this study highlights the importance of incorporating technology to maximize financial activities that to sustainable, efficient, and effective financial system. This reveals that government should ensure and encourage a safe environment that improve financial activities in Liberia through the incorporation of technology.